×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jarosław Gowin: Ma być dodatkowe 500 mln zł na badania naukowe

  • Autor: PAP/JS
  • 16 paź 2017 16:10

Dodatkowe 500 mln zł z budżetu państwa ma być wkrótce przeznaczone na badania naukowe, głównie z biotechnologii i medycyny - zapowiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin: Ma być dodatkowe 500 mln zł na badania naukowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Wicepremier zaznaczył, że uczelnie medyczne wyróżniają się pośród polskich wyższych uczelni "bardzo wysokim poziomem badań naukowych", wysokim poziomem kształcenia.

• Rektor UMB prof. Adam Krętowski powiedział, że największym wyzwaniem uczelni jest przygotowanie się do zmian związanych z planowaną reformą.

• Apelował do parlamentarzystów, by ponad podziałami przyjęli plany zwiększenia wydatków na naukę do co najmniej 1 proc. PKB z obecnych 0,44 proc.

O zmianach Jarosław Gowin mówił podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku (UMB).

"Chcę zresztą tutaj w Białymstoku zapowiedzieć, że już wkrótce wraz z panem premierem (Mateuszem) Morawieckim ogłosimy - chyba dobrą wiadomość - zwłaszcza dla uczelni medycznych. Mianowicie korzystając z dobrego stanu tegorocznego budżetu uruchomimy pewną dodatkową transzę środków - po te pół miliarda - na badania naukowe, ale badania naukowe w zakresie przede wszystkim biotechnologii i nauk medycznych" - zapowiedział Gowin.

Zaznaczył, że to będzie oferta dla takich uczelni jak UMB. Więcej szczegółów związanych z tymi pieniędzmi nie podał.

Wicepremier mówił, że bez większych środków na naukę Polsce nie uda się rozwijać. "Potrzebujemy impulsu, który popchnie Polskę do przodu" - powiedział wicepremier Gowin.

Zaznaczył, że uczelnie medyczne wyróżniają się pośród polskich wyższych uczelni "bardzo wysokim poziomem badań naukowych", wysokim poziomem kształcenia.

"Do tej pory w sposobie finansowania uczelni właściwie te osiągnięcia naukowe nie znajdowały żadnego odzwierciedlenia. Miały znaczenie symboliczne. W tej chwili, już od 2017 r., a jeszcze bardziej po wejściu w życie nowej ustawy, będą miały z punktu widzenia finansowania znaczenie kluczowe" - podkreślał minister nauki.

Jego zdaniem jest to ważne, bo Polska "stoi przed wielką szansą". "Tą szansą jest strategia odpowiedzialnego rozwoju, czyli mówiąc potocznie - plan Morawieckiego. Szansą na pchnięcie polskiej gospodarki, pchnięcie polskiego państwa na tory innowacyjności, na tory dynamicznego rozwoju. Nie uda się tego celu osiągnąć, jeżeli nie położymy nacisku na naukę" - mówił Gowin.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jarosław Gowin: Ma być dodatkowe 500 mln zł na badania naukowe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA