- Możliwości budżetu są, jakie są. Fundusze unijne w najbliższych latach będą maleć - mówi Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.
- Autor:Katarzyna Domagała-Szymonek
- •5 mar 2018 12:50

Jak wskazywał, Polska musi wyjść z pułapki średniego wzrostu, m.in. poprzez założenia Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
- Od dwóch lat próbujemy się z niej wyrwać, do tego konieczna jest zmiana charakteru polskiej gospodarki, którą trzeba zacząć od zmiany charakteru polskiego przemysłu. Chodzi o uzupełnienie tradycyjnych branż o branże składające się na rewolucję 4.0 – mówił Gowin.
Jednak podkreślił, zbudowanie innowacyjnego przemysłu musi być coraz mocniej oparte na współpracy ze środowiskiem naukowym. - Przez 20 lat nasz rozwój opierał się na patentach kupowanych z zagranicy. W niewspółmiernie małym stopniu opieraliśmy ten rozwój o osiągnięcia polskich uczelni. Dlatego zbudowanie pomostu między gospodarką a przemysłem jest tak istotne - tłumaczył Gowin.
Jednym z przęseł ma być właśnie kształcenie dualne. Zdaniem Gowina, to sposób na jak najlepsze wykorzystanie kapitału, jakim są studenci w Polsce.
- Zależy nam na kreatywnych pracownikach, to oni są najbardziej poszukiwanym kapitałem. Model kształcenia dualnego jest ogromną szansą, by ich zapewnić. Jednak do tego konieczne jest zaangażowanie biznesu – i nie chodzi tu o działania charytatywne w ramach społecznego zaangażowania biznesu – przekonywał wicepremier.
Jak wskazywał, w interesie przedsiębiorców jest zainwestowanie w kształcenie dualne, w ten sposób będą mieli możliwość włączyć się aktywnie w przygotowanie jak najlepiej wykształconych pracowników.
- Możliwości budżetu są, jakie są. Fundusze unijne w najbliższych latach będą maleć. Zatem jeżeli kształcenie dualne ma się rozwijać, to wymaga dosłownego zainwestowania ze strony przedsiębiorstw. Jednak jest to sytuacja „win – win”. Każdy na niej wygra - uczelnia, biznes oraz studenci – podsumował Gowin.
Jarosław Gowin był gościem "II Konferencji Edukacja Dualna - EDUAL Studia dualne odpowiedzią na potrzeby Przemysłu 4.0", która odbyła się w poniedziałek (5.03) w Politechnice Śląskiej w Gliwicach.


KOMENTARZE (0)