PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jarosław Gowin: Będzie możliwość powstawania uczelni federacyjnych

  • Autor: PAP/JS
  • 23 cze 2017 21:00

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym wprowadzi możliwość powstawania uczelni federacyjnych, dzięki czemu będą one mogły np. wspólnie aplikować o granty naukowe i razem prowadzić badania – zapowiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin: Będzie możliwość powstawania uczelni federacyjnych
Jarosław Gowin (fot.Ministerstwo Nauki/twitter.com/nauka_gov_p)
REKLAMA

• Pytany o imigrację młodych lekarzy i pomysł na to, by zachęcić ich do pozostania w Polsce, Gowin odpowiedział, iż jest zwolennikiem wprowadzenia powszechnego systemu stypendiów dla studentów studiów medycznych, ale połączonego z obowiązkiem ich odpracowania.

• Zapewnił, iż resort nauki będzie zachęcać do konsolidowania uczelni, ale nie będzie niczego narzucać.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak dodał, ustawa, której przygotowanie znajduje się na finalnym etapie, zastąpi dotychczasową nazwę: Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe nową, bardziej oddającą ich akademicki charakter - Publiczne Uczelnie Zawodowe.

"Chcę zapowiedzieć, że ta nazwa - PWSZ, nie do końca chyba fortunna, odchodzi w przeszłość. W nowej ustawie, z inicjatywy zresztą samych PWSZ-etów, chcemy zastąpić to określenie dużo bardziej nobliwą nazwą - Publiczne Uczelnie Zawodowe, tak żeby podkreślić akademicki, a nie szkolny, charakter tej grupy uczelni" - wyjaśnił Gowin.

"Jedną z możliwości, którą chciałbym, aby otwierała nowa ustawa, będzie powstawanie uczelni federacyjnych" - oświadczył. Zaznaczył, iż wiele czołowych uniwersytetów na świecie posiada właśnie taki, federacyjny charakter.

"Również w Europie jest coraz więcej tego typu uczelni. W Polsce ten ruch ku tworzeniu związków uczelni albo nawet czegoś posuniętego o krok dalej, w kierunku konsolidacji uczelni, dopiero w poprzednich latach rozpoczął się, bardzo nieśmiało. Ministerstwo chciałoby bardzo zdecydowanie wesprzeć zarówno legislacyjnie, jak i wymiernie, finansowo ten proces konsolidacyjny" - zapowiedział Gowin.

Zapewnił, iż resort nauki będzie zachęcać do konsolidowania uczelni, ale nie będzie niczego narzucać. "Każda tego typu decyzja musi mieć charakter autonomiczny. To musi być suwerenna decyzja wspólnot akademickich poszczególnych uczelni" - podkreślił Gowin.

Zwrócił uwagę, że konsolidacja uczelni jest już obecna w Polsce. Jako przykład podał trwający obecnie proces łączenia Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu z Uniwersytetem Opolskim, gdzie powstał kierunek studiów lekarskich. "Konsolidacja tych uczelni jest zjawiskiem zupełnie naturalnym i korzystnym zarówno dla uniwersytetu, jak i dla uczelni zawodowej" - ocenił Gowin.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Jarosław Gowin: Będzie możliwość powstawania uczelni federacyjnych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Marek.Skomorowski.1970@wp.pl 2017-06-26 14:23:42

    Wiceminister również jest człowiekiem który też może popełniać błędy , przy wykształcaniu wyższym jednym usprawiedliwieniem jest, iż czym innym jest teoria od praktyki. W związku z poniższym wpisem najcenniejsze grunty rolne po dawnym PGR nie można wyłączyć z produkcji rolnej ze wglądu na olbrzymi obręb obiektów, nawet przy obowiązującej lobbystycznej patologicznej ustawie PiS z dnia 10 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.2015 poz.1338) . W związku z czym, nie podlega jakiejkolwiek wątpliwości iż, w miejscowości Depułtycze Królewskie na których wybudował Józef Zając obiekty lotnicze, przemysłowe , laboratoria z Śródków Unijnych zostały wyłudzone z naruszeniem wszelkich norm prawa. Inwestycje przemysłowe powyższej kategorii do których możemy wnioskować celem dofinansowania z Śródków publicznych powinny się znajdować w strefach specjalnych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

  • Państwo bezprawia ! 2017-06-24 15:49:48

    Lobby na rzecz Józefa Zająca senatora PiS znanego wcześniej żyda senatora PSL, wyłudził miliard złotych z środków Unijnych do budowy prywatnych obiektów z wyposażeniem w obrębie Gminy Chełm, Powiat Chełmski w Deputyczach Królewskich gratulujemy , zorganizowana grupa przestępcza.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA