Jakie studia wybrać by mieć pracę?

• Polska gospodarka, by móc konkurować z innymi, musi stać się bardziej innowacyjna.
• Aby tak się stało potrzebni są wykwalifikowani specjaliści, którzy będą w stanie podążać za postępem technologicznym, a także samodzielnie go kreować.
• W celu ochrony przed bezrobociem należy wybrać przyszły zawód nie tylko w oparciu o własne predyspozycje, ale także uwzględniając zmieniające się trendy i potrzeby rynku pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jakie studia wybrać by mieć pracę?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

16 maj 2016 14:37


W tym roku do egzaminu dojrzałości przystąpiło 280 tys. absolwentów szkół średnich, czyli o 20 tys. mniej, niż w roku ubiegłym. Jest to wynik niżu demograficznego, który coraz silniej odciska swoje piętno w szkolnictwie wyższym.

W istocie oznacza to mniej rąk do pracy, dlatego też do wyboru przyszłych studiów należy podejść z rozwagą. Tym bardziej, że według licznych zestawień, sektory w których odnotowuje się wysokie zapotrzebowanie na pracowników to m.in.: sektor IT, sektor finansowy oraz sektor e-marketingu.

Specjalista IT poszukiwany

Obecnie, w branży IT mamy do czynienia z tzw. rynkiem kandydata, co oznacza, że popyt na pracowników przewyższa ich podaż. Co ciekawe, według prognoz liczba miejsc pracy w tym sektorze zwiększy się o 58 proc., z około 182 tysięcy w 2012 roku, do 286 tysięcy w 2020 roku. Aktualnie w Polsce brakuje ok. 50 tys. wykwalifikowanych specjalistów. Z kolei według raportu Komisji Europejskiej „E-skills for job in Europe” na europejskim rynku pracy brakuje aż 500 tys. specjalistów w branży IT. Pokazuje to jak wielki jest potencjał tego sektora oraz jego dynamiczny rozwój.

- Rozwój nowoczesnych technologii oraz postępująca informatyzacja życia codziennego i procesów powoduje wzrost zapotrzebowania na specjalistów w branży IT. Dlatego też, osoby młode już na etapie studiów powinny aktywnie uczestniczyć w praktykach oraz stażach. Zdobyte doświadczenie i umiejętności z całą pewnością zaprocentują w przyszłości, dlatego też warto uczyć się od najlepszych. Jako polska firma informatyczna rok rocznie oferujemy cykl praktyk oraz staży dla studentów, a najlepszym studentom oferujemy zatrudnienie. Aktualnie, realizujemy ogólnopolski program edukacyjny „Zaprogramuj swoją przyszłość”, celem którego jest nauka podstaw programowani już na etapie szkół średnich – mówi Joanna Wojdan-Liszewska, starszy specjalista ds. PR w firmie informatycznej Transition Technologies.

Wiele analiz wskazuje na to, że kłopotów ze znalezieniem pracy nie będą mieć absolwenci kierunków informatycznych (fot. fotolia) Wiele analiz wskazuje na to, że kłopotów ze znalezieniem pracy nie będą mieć absolwenci kierunków informatycznych (fot. fotolia)
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

inka 2016-05-20 20:30:22

jestem na drugim roku studiów magisterskich na WSB we Wrocławiu z finansów i rachunkowości na specjalnosci analityk finansowy i nie martwie sie o prace bo juz pracuje :)