×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jakie języki obce są najbardziej poszukiwane na rynku pracy?

  • Justyna Koc
    jk
  • 15 gru 2017 18:25

Zakupy, IT administracja oraz public relations to kategorie, w których język obcy jest najbardziej pożądany. O ile rosną zarobki?

Jakie języki obce są najbardziej poszukiwane na rynku pracy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Pracodawcy poszukują pracowników ze znajomością języków obcych we wszystkich województwach.

• Największe zapotrzebowanie pochodzi z województw: mazowieckiego (63 proc.), małopolskiego (62 proc.) oraz dolnośląskiego (55 proc.).

• Językiem najczęściej poszukiwanym przez pracodawców ze wszystkich województw jest język angielski, na drugim miejscu uplasował się język niemiecki.

• Największe zapotrzebowanie na drugi język pojawia się w regionach, które mają wieloletnią tradycję współpracy z naszymi sąsiadami zza zachodniej granicy. Są to województwa: dolnośląskie (13,8 proc.), opolskie (13,2 proc.) oraz wielkopolskie (12,2 proc.).

Największe zapotrzebowanie na pracowników znających inny, oprócz rodzimego, język odnotowuje się w kategorii zakupy - tam zaledwie 13 proc. wszystkich ofert pracy nie zawierało wymogu znajomości języka obcego. Na drugim miejscu ex equo znalazły się kategoria IT - administracja oraz public relations.

Bardzo dużą wagę do języków obcych, przywiązuje się w sektorze IT. W kategorii IT Administracji, największe zapotrzebowanie na pracowników ze znajomością języka obcego występuje w obszarze Zarządzanie usługami – tam wymóg pojawia się aż w 90 proc. ofert. Z kolei biorąc pod lupę programistów, niemal 90 proc. ofert ze specjalizacji architektura oraz zarządzanie projektem zawiera informację o konieczności znajomości języka innego niż rodzimy.

Czytaj też: Rekrutacje językowe. Nowe wyzwanie dla działów HR

Podobnie jest w kategorii doradztwo i konsulting, w której 90 proc. ofert pracy z sektora prawo i podatki zawiera wymóg znajomości co najmniej jednego języka obcego. Co ciekawe, pracodawcy z tej kategorii w większości wymagają od kandydatów do pracy znajomości języka obcego, wyjątkiem są ogłoszenia pochodzące z sektora publicznego - tam aż 66 proc. ofert pracy nie zawiera oczekiwania związanego ze znajomością języków obcych.

Czy istnieją kategorie, w których język obcy nie jest istotny dla pracodawcy? Jak wynika z analizy Pracuj.pl, istnieją takie kategorie, w których wymóg znajomości języka obcego nie jest tak oczywisty. Część z nich może być pewnym zaskoczeniem.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jakie języki obce są najbardziej poszukiwane na rynku pracy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA