PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jak przekonać fachowców do nauki zawodu? Minister edukacji podkreśla rolę przedsiębiorców

Zmiany, które zostały wprowadzone do szkolnictwa zawodowego, idą w dobrym kierunku i w pełni odpowiadają na potrzeby zgłaszane przez przedsiębiorców. Trzeba jednak czasu, by znalazły one pełne odzwierciedlenie w praktyce funkcjonowania przedsiębiorstw i rynku pracy – tak przynajmniej twierdzi minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Jak przekonać fachowców do nauki zawodu? Minister edukacji podkreśla rolę przedsiębiorców
Wprowadzono bardziej elastyczny i adekwatny do potrzeb rynku system klasyfikacji zawodów oraz system praktyk w zakładach pracy (fot. mat pras.)
REKLAMA

Zdaniem Dariusza Piontkowskiego, ministra edukacji narodowej, proces przystosowywania systemu edukacji zawodowej dla potrzeb rynku pracy trwa, ale już teraz można powiedzieć, że zmiany idą w dobrym kierunku.

Minister Dariusz Piontkowski uważa, że można przekonać fachowców do nauki zawodu (fot. PTWP)
Minister Dariusz Piontkowski uważa, że można przekonać fachowców do nauki zawodu (fot. PTWP)

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 Zmieniło się podejście do szkolnictwa zawodowego i atmosfera, jaka wokół niego panuje. Zmieniły się również programy nauczania, a nauczyciele zawodu zostali zobowiązani do odbywania praktyk w zakładach pracy, by móc kształcić uczniów adekwatnie do najnowszych rozwiązań technologicznych wykorzystywanych w przedsiębiorstwach i zakładach pracy.

Wprowadzono również bardziej elastyczny i adekwatny do potrzeb rynku system klasyfikacji zawodów oraz system praktyk w zakładach pracy, co od lat było problemem w praktycznym kształceniu uczniów szkół średnich o profilu technicznym oraz szkół branżowych.

- Odbyłem rozmowy z wieloma przedsiębiorcami, którzy od dawna czekali na to, aby zwrócić większą uwagę na kształcenie zawodowe, aby zwiększyć znaczenie kształcenia praktycznego. I to oni wpłynęli w dużej mierze na to, jak obecnie wyglądają podstawy programowe dla poszczególnych zawodów - mówi minister Piontkowski.

Nie oznacza to jednak, że kształcenie zawodowe przebiega bez zakłóceń. Problemem są chociażby  wspomniane już praktyki - mali i średni przedsiębiorcy twierdzą, że zaproponowane rozwiązania są dla nich nieopłacalne, więc nie będą przyjmowali uczniów. A to z kolei podaje w wątpliwość możliwość nawiązania współpracy szkoły z okolicznymi przedsiębiorcami. Problemem nurtującym technika i szkoły branżowe jest też brak nauczycieli zawodu na rynku.

Pytany o te kwestie minister Piontkowski podpowiada, aby mali przedsiębiorcy próbowali łączyć siły i wspólnie wspierać szkoły, które w końcu kształcą ich przyszłych pracowników.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Jak przekonać fachowców do nauki zawodu? Minister edukacji podkreśla rolę przedsiębiorców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Belfer 2019-10-03 13:26:02

  Niech doda do tego, że nauczycielom przedmiotów zawodowych obniża się pensje poprzez podniesienie pensum. I powie, że jako fachowcy będą zarabiać mniej od nauczyciela np. BHP czy plastyki. Przy całym szacunku do ich pracy. Ale coś jest nie tak.

 • Maad 2019-10-03 09:30:24

  Wrócić do zajęć praktycznych w podstawówce dwie godziny i na grupy, podział do 15 osób, bo uczniowie boją się i nie znają praktycznie zawodu. Nie ma pracowni zpt w szkole. 45 minut to za mało.

 • WNA 2019-10-02 15:49:17

  Fachowiec spawacz w firmie - 5000. Fachowiec nauczyciel - 2300. Już widzę jak lecą uczyć panie ministrze. Tu zarobki są problemem!

 • Jolap 2019-10-02 15:08:51

  Inżynier, z wieloletnim stażem i wiedzą praktyczną nie może uczyć zawodu bo nie ma studiów pedagogicznych. Zmieńcie te wymagania to się chętni znajdą. Zwłaszcza że nie chodzi o naukę małych dzieci a młodzieży. Kurs pedagogiczny powinien tu wystarczyć.

 • Piotr 2019-10-02 09:25:32

  Fachowców nie trzeba szkolić, ale nauczycieli zawodów. Fachowcy wymierają. Reszta to konbinatorzy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA