Jak początkujący prawnik może zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

Kierunek studiów prawniczych należy do jednego z najbardziej obleganych. Co należy zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na zaistnienie na rynku pracy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak początkujący prawnik może zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: Konrad Gniadek

9 sie 2015 10:57


Okres studiów jest jednym z najfajniejszych w życiu młodego człowieka. Nowe znajomości, fantastyczne imprezy, bliskość autorytetów z różnych dziedzin naukowych – to wszystko powoduje, że zdecydowana większość osób uczy się tego samego, podobnie spędza czas wolny i nie myśli o tym, żeby zająć się czymś więcej niż studiami. Tendencję tę potęguje fakt, że większość studentów tak właśnie robi.

Uczelnia jest miejscem, w którym najczęściej wykładowcy przekazują anegdotki z życia doświadczonego prawnika oraz stan obowiązującego prawa. Co ciekawsze, uczelnie zatrudniają praktyków, którzy uczą rozumienia oraz interpretacji obecnych przepisów, gdyż najprawdopodobniej do momentu zdobycia uprawnień przez „młodego wilka” minie około 8 lat.

Czytaj też: Dobry czas dla kancelarii. Jest praca dla adwokatów, radców prawnych i prawników

Dzięki „stałości prawa” wykłady z pierwszych lat najprawdopodobniej pozostaną mglistym wspomnieniem, w dodatku niezbyt aktualnym, natomiast sprawdzą się pewne wyuczone mechanizmy i sposoby postępowań, które będą stanowiły podstawowe narzędzia pracy w przyszłości prawników.

Nie powinno więc dziwić, że pracodawcy, często zaskoczeni brakiem elementarnej wiedzy oraz umiejętności logicznego myślenia wśród kandydatów, przeglądają setki aplikacji oraz zapraszają na rozmowy rekrutacyjne dziesiątki osób i zatrudniają najwybitniejszą jednostkę, najczęściej na darmowy staż bądź niekoniecznie atrakcyjne, dla kandydata, wynagrodzenie.

Sytuacji tej z pewnością nie służy obecny polski rynek pracy, przesycony młodymi studentami prawa, aplikantami czy osobami, które niedawno uzyskały uprawnienia zawodowe. Bardzo często prawnicy, którzy w bieżącym roku uzyskali wymarzone uprawnienia do wykonywania zawodu otrzymują od 4000 do 16 000 zł. Przedział jest ogromny, praca często porównywalna i bardzo czasochłonna, skąd więc pojawiają się tak drastyczne różnice?

Jak się wybić?

Dobrze jest nie traktować studiów tylko jako okresu nauki, lecz jako czas na wdrożenie się do pracy oraz czas zawodowego doskonalenia się. Warto podjąć pracę i wzbogacić ją o wiedzę teoretyczną, przekazywaną na uczelni podczas wykładów oraz ćwiczeń.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.