Koronawirus dotknął prawie wszystkich pracodawców w Polsce. Niemal każdego dnia pojawiają się zmiany lub ograniczenia, które nie pozostają bez wpływu na działalność firm. Pandemia wciąż trwa i nie wiadomo, jak długo przyjdzie nam z nią żyć. Jak sobie z nią poradzić? Pomóc może program „Kompetencje dla sektorów zadanie COVID-19”, uruchomiony przez PARP.
Pandemia koronawirusa postawiła przed przedsiębiorcami wiele wyzwań. Jak wynika z badania "COVID-19 Business Pulse Survey - Polska" zrealizowanego przez Bank Światowy (BŚ) i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), aż 69 proc. MŚP zanotowało spadki sprzedaży w ciągu ostatnich 30 dni przed przeprowadzeniem badania wobec analogicznego okresu w 2019 r. (badanie zostało przeprowadzone między 25 maja a 1 lipca 2020 r.).
- Pandemia wymagała podjęcia jak najszybszych działań, które pozwolą na zlikwidowanie jej negatywnych skutków dla przedsiębiorców i gospodarki. Biorąc pod uwagę dostępne mechanizmy zdecydowano na aneksowanie funkcjonujących umów o dofinansowanie, tak aby zwiększoną alokację przeznaczyć wyłącznie na działania antycovidowe. Dzięki temu środki dla przedsiębiorców rozdysponowują doświadczeni operatorzy, którzy mają już doświadczenie i wypracowane procedury udzielania wsparcia – mówi Piotr Krasiński, zastępca dyrektora departamentu rozwoju kadr w przedsiębiorstwach w PARP.
O dofinansowanie mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które planują przeszkolić pracowników. Wsparcie kierowane jest do przedsiębiorstw działających wyłącznie w branżach: finansowej, IT, motoryzacyjnej, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, odzysku materiałowego surowców, żywności wysokiej jakości, komunikacji marketingowej, telekomunikacji i cyberbezpieczeństwa, gospodarki wodno-ściekowej i rekultywacji, chemicznej, przemysłu lotniczo-kosmicznego, handlu oraz usług rozwojowych.
O wsparcie finansowe mogą starać się również duże spółki, ale tylko te z sektorów przemysłowych, związanych z reindustrializacją, czyli z branży: motoryzacyjnej, odzysku materiałowego surowców, żywności wysokiej jakości, chemicznej, lotniczo-kosmicznej oraz IT.
Co istotne, tematyka usług doradczych bądź szkoleniowych musi pokrywać się z listą tematów, określonych przez Rady Sektorowe ds. Kompetencji.
Maksymalna wysokość dofinansowania wyniesie do 80 proc. wartości netto usług rozwojowych. Pozostała część musi zostać sfinansowana przez przedsiębiorcę. Wsparcie realizowane będzie w systemie refundacyjno-zaliczkowym, co oznacza, że część środków na finansowanie usługi przedsiębiorca otrzyma przed jej opłaceniem. Budżet projektu finansowanego z funduszy unijnych to ok. 56 mln zł.
Żeby wziąć udział w projekcie, należy wypełnić formularz rejestracyjny dostępny na stronie PARP. Operator, wybrany do obsługi danej branży, skontaktuje się z przedsiębiorcą, a następnie zweryfikuje, czy może on wziąć udział w projekcie. Operator odpowiada również za wsparcie zainteresowanych przedsiębiorców w procesie rekrutacji do projektu, wybraniu odpowiedniej usługi dostępnej w BUR (Baza Usług Rozwojowych, czyli internetowy serwis z ofertami szkoleń i doradztwa) i rozliczeniu udzielonego wsparcia. Termin składania wniosków do operatorów upływa 30 listopada 2020 r.
Uzupełnianie luk kompetencyjnych
Głównym zadaniem Rad Sektorowych ds. Kompetencji jest wskazanie luk kompetencyjnych w branżach, a także wyznaczanie kierunków zmian w systemie kształcenia w kluczowych sektorach polskiej gospodarki. Również w przypadku programu „Kompetencje dla sektorów zadanie Covid-19”, bazując na znajomości sektorów i znajomości potrzeb przedsiębiorców, to Rady Sektorowe określiły, jakie szkolenia i doradztwo są potrzebne przedsiębiorcom, aby skutecznie przeciwdziałali negatywnym skutkom pandemii.
- Skierowaliśmy do wszystkich 17 rad, funkcjonujących w systemie sektorowych rad kompetencji, prośbę o określenie najbardziej pożądanych w okresie pandemii kompetencji w ich sektorach. W wyniku tego procesu 13 rad sektorowych stworzyło rekomendacje nadzwyczajne, które otrzymają wsparcie antycovidowe. Oczywiście na bieżąco monitorujemy cały proces i potrzeby wszystkich branż tak, aby przyszłe wsparcie udzielanie z funduszy unijnych trafiało do najbardziej oczekujących tego sektorów – komentuje Piotr Krasiński.
Jak podkreśla Anna Panasz, dyrektor ds. wdrażania projektów w MDDP (operator odpowiedzialny za sektor żywności wysokiej jakości), program uruchomiony przez PARP został opracowany przy współudziale ekspertów posiadających wiedzę i doświadczenie w branży żywności wysokiej jakości, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą liczyć na dostosowanie wsparcia do rzeczywistych potrzeb sektora, w którym działają. Wiedza ta w połączeniu z doświadczeniem w realizacji szkoleń oferowanych w BUR jest gwarantem, że usługi, z których skorzystają przedsiębiorcy w ramach programu będą stanowiły wsparcie najwyższej jakości.
Niewątpliwym atutem, według Anny Panasz, jest również możliwość otrzymania do 80 proc. refundacji kosztów poniesionych na szkolenia.
- Jesteśmy przekonani, że uzyskanie nowych lub poszerzenie dotychczasowo posiadanych kompetencji w tym zakresie ma szansę w realny sposób przyczynić się do ograniczenia negatywnych skutków koronawirusa. Naszym zdaniem oferta usług szkoleniowych kierowana do przedsiębiorców, niezależnie od sektora, powinna stanowić wsparcie systemowe. Oprócz umiejętności twardych, nie powinniśmy zapominać o rozwijaniu kompetencji miękkich, ale także informatycznych, pozwalających na przeniesienie części dotychczasowych działań na grunt cyfrowy – ocenia Anna Panasz.
Także Magdalena Kozińska, kierownik działu projektów operatorskich w grupie HRP (operator odpowiedzialny w projekcie za trzy sektory: chemiczny, usług rozwojowych oraz motoryzacji) podkreśla, że proponowane w ramach antycovidowego wsparcia usługi rozwojowe oparte są na rekomendacjach opracowanych przez dedykowane podmioty dla danego sektora, czyli Rady Sektorowe. Dzięki temu program odpowiada na potrzeby firm w konkretnych sektorach.
- W przypadku poszczególnych branż dotyczy to m.in. dostosowania świadczenia usług do formuły zdalnej, wdrażania i zapewniania odpowiednich rygorów sanitarnych, prowadzenia działalności w warunkach występowania obostrzeń, rozwoju oferty usługowej i produktowej uwzględniającej obecne realia funkcjonowania biznesu. Należy przy tym podkreślić, iż każdy z sektorów ma swoją specyfikę i usługi rozwojowe jakie będą dofinansowywane w ramach projektu są stricte powiązane z potrzebami przedsiębiorstw z danego sektora - mówi Magdalena Kozińska.
- Co równie istotne, HRP jako operator ściśle współpracuje z radami sektorowymi (ich przedstawiciele są partnerami w projekcie), a co za tym idzie wsparcie w przypadku pojawienia się nowych, wcześniej niezdefiniowanych potrzeb rozwojowych, będzie na bieżąco dostosowywane poprzez aktualizację w/w rekomendacji – dodaje Kozińska.
Rozwój w czasie pandemii
Jak zaznacza Piotr Krasiński, inwestowanie w pracowników zawsze jest pożądane, także w okresie pandemii.
- Zdajemy sobie sprawę, że zmieniona wskutek pandemii sytuacja w gospodarce i na rynku pracy wymaga działań specjalnych. Stąd też w porozumieniu z sektorowymi radami ds. kompetencji zdiagnozowaliśmy te umiejętności, które są najbardziej pożądane wśród pracowników w tym nadzwyczajnym czasie. Powstały w ten sposób tzw. rekomendacje nadzwyczajne, które pokazują, jakie kompetencje pracownicy powinni podnosić, aby móc nadal efektywnie pracować np. w zmienionych reżimach sanitarnych lub w ramach pracy zdalnej – mówi ekspert PARP.
Anna Panasz podkreśla z kolei, że choć pandemia nakłada szereg ograniczeń - zarówno na przedsiębiorców jak i konsumentów, to jednak jak każda trudna sytuacja wymusza poszukiwanie rozwiązań, które będą w stanie zaradzić tej sytuacji.
- Naszym zdaniem dając możliwość uzupełnienia luk kompetencyjnych przedsiębiorcom i ich pracownikom w realny sposób przyczyniamy się do osiągnięcia tego celu. Na szczęście dzięki współczesnym rozwiązaniom informatycznym pandemia w niewielkim stopniu wpływa na ograniczenie możliwości szkoleniowych – w większości przypadków zakres tematyczny szkoleń może być realizowany w formie zdalnej, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości świadczonych usług – wyjaśnia Anna Panasz.
Szkolenia i doradztwo mają sens, jeśli są dopasowane do danej firmy, właśnie dlatego na możliwości rozwojowe należy spojrzeć z perspektywy przedsiębiorców z danego sektora. Wtedy podnoszenie kompetencji będzie nie będzie mijało się z celem.
Magdalena Kozińska jako przykład podaje branżę chemiczną, gdzie wsparcie rozwojowe koncentrować się będzie m.in. na planowaniu i wdrażaniu procesów badawczych i produkcyjnych z uwzględnieniem rygorów sanitarnych wymaganych w dobie pandemii. Są to więc kompetencje niezbędne w organizacji aby zapewnić ciągłość działalności biznesowej.
- Kolejnym przykładem może być branża usług rozwojowych reprezentowana przez firmy szkoleniowe i doradcze. W ich przypadku wyposażenie kadry trenerów i doradców, w kompetencje z zakresu projektowania i realizacji usług rozwojowych w formule zdalnej, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, stanowić może o być albo nie być dla biznesu. Są to bowiem wielokrotnie, specjaliści z wieloletnim doświadczeniem zawodowym lecz równocześnie z deficytami w zakresie kształcenia zdalnego. Sektor ten zmuszony jest dostosować się do realiów i realizować procesy biznesowe w nowej formule, często zupełnie wcześniej pomijanej bądź traktowanej marginalnie – mówi Magdalena Kozińska.
- Innym aspektem wsparcia rozwojowego organizacji są szkolenia i doradztwo w zakresie organizacji i zarządzania z uwzględnieniem realiów pracy zdalnej wymuszających na organizacjach zmianę podejścia do wykonywania obowiązków służbowych, delegowania, komunikacji, nadzoru i kontroli. Tak więc wsparcie rozwojowe proponowane w projekcie stanowi niezbędny element wsparcia przedsiębiorców z poszczególnych sektorów, w procesie dostosowania biznesu do nowych realiów, zapewnienia ciągłości jego funkcjonowania i przezwyciężenia trudności wynikających z pandemii – dodaje ekspert grupy HRP.
KOMENTARZE (0)