PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jagielloński jednym z najbardziej innowacyjnych uniwersytetów

  • Autor: JP
  • 9 maj 2017 12:26

Uniwersytet Jagielloński znalazł się na liście najbardziej innowacyjnych uczelni Europy. Co prawda na miejscu 90., jednak ciągle jest to niemałe osiągnięcie.

Jagielloński jednym z najbardziej innowacyjnych uniwersytetów
Katolicki Uniwersytet Lowański, najbardziej innowacyjna uczelnia Europy. (Fot.: Wikimedia)
REKLAMA

• Najbardziej innowacyjna uczelnia Europy znajduje się w Belgii.

• Największą liczbą wyróżnionych instytucji mogą poszczycić się Niemcy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Do rankingu zakwalifikował się tylko jeden polski uniwersytet, to jednak ciągle lepszy wynik niż w przypadku Rosji, Węgier czy Rumunii.

Agencja Reuters opublikowała doroczny ranking najbardziej innowacyjnych uczelni Europy. W pierwszej setce znajduje się jedna uczelnia z Polski – Uniwersytet Jagielloński.

Najbardziej innowacyjny uniwersytet Europy nie znajduje nie w wielkiej metropolii, a w belgijskiej Flandrii. Katolicki Uniwersytet Lowański – 600-letnia instytucja założona przed papieża Marcina V – jest jednym z największych niezależnych ośrodków badań i rozwoju na świecie. W 2015 r. jego władze przeznaczyły na badania 454 mln euro, a jego portfolio patentów obejmuje aktualnie 586 rodzin (zbiór powiązanych ze sobą patentów).

Na podium znalazły się także Imperial College London oraz Uniwersytet Cambridge. Ten pierwszy ma na swoim koncie m.in. odkrycie penicyliny, rozwój holografii i wynalezienie światłowodu. Natomiast z drugim związanych jest 91 laureatów Nagrody Nobla.

Największą liczbą uczelni na liście mogą pochwalić się Niemcy – aż 23 placówki. W Wielkiej Brytanii i we Francji znajduje się po 17. Na liście znalazło się również po kilka uczelni z Szwajcarii, Danii, Holandii, Włoch oraz Hiszpanii.

Norwegia z Uniwersytetem w Oslo, Austria z Uniwersytetem Technicznym w Wiedniu i Polska z Uniwersytetem Jagiellońskim mogą poszczycić się nobilitacją jednej ze swoich uczelni. To sukces Polski o tyle, że na liście nie ma ani jednej innej instytucji z krajów postkomunistycznych, np. z Rosji, Ukrainy, Czech, Rumunii czy Węgier.

W rankingu wzięto pod uwagę 600 instytucji naukowych, które opublikowały najwięcej prac w czasopismach akademickich. Ich liczbę ograniczono do tych, które w latach 2010-2015 wypełniły przynajmniej 50 wniosków patentowych. Pozostałe oceniono według 10 kategorii, m.in. publikacje, udzielone patenty, ich sukces komercyjny czy liczba cytowań.

Uniwersytet Jagielloński zgłosił 72 patenty, z czego przyznano 47,2 proc. Ich wpływ komercyjny – czyli wskaźnik tego, jak często badania naukowe wpłynęły na komercyjne badania działów R&D – wyniósł 28,7, czyli poniżej średniej, która wynosi 44,84.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jagielloński jednym z najbardziej innowacyjnych uniwersytetów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA