PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jadwiga Emilewicz: Projekt "Szkoła dla innowatora" na początek trafi do 20 placówek

  • Autor: PAP/AO
  • 19 wrz 2019 20:32

W połowie października zostanie wyłoniony operator pilotażowego projektu "Szkoła dla innowatora". Ma on rozwijać wśród uczniów nowe kompetencje, takie jak kreatywne myślenie czy odwagę w podejmowaniu ryzyka. Na początek program obejmie 20 szkół.

Jadwiga Emilewicz: Projekt "Szkoła dla innowatora" na początek trafi do 20 placówek
Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii (fot. PTWP)
REKLAMA
  • "Szkoła dla innowatora" jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.
  • Jak poinformowała na konferencji w Poznaniu szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz, projekt ma być początkiem zmian w polskiej edukacji, który ma podnieść poziom innowacyjności polskiej gospodarki.
  • Zamiarem "Szkoły dla innowatora" ma być rozwój wśród uczniów kompetencji proinnowacyjnych takich, jak: zdolność kreatywnego myślenia, zdolność do samodzielnego podejmowania decyzji, umiejętność współdziałania w grupie i odwaga w podejmowaniu ryzyka.

"Trzy lata temu na spotkaniu międzyresortowego zespołu ds. innowacji opracowaliśmy najważniejsze zmiany prawne, które mają wesprzeć i podnieść poziom innowacyjności polskiej gospodarki. Jednym z wniosków było, że sposób kształcenia w polskich szkołach wymaga dużej zmiany. Analizowaliśmy podobne systemy i korelacje między systemami edukacji a innowacyjnością gospodarki. Są tu tradycyjni innowatorzy gospodarki jak Izrael, Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, gdzie ten system edukacji jest trudnym do doścignięcia wzorem. Patrząc na zmiany, jakie dokonały się w systemie edukacji, dużym punktem odniesienia były dla nas kraje skandynawskie" - powiedziała Emilewicz.

MPiT i MEN zamówiły specjalny raport, którego autorem jest profesor Jan Fazlagic z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Jak wyjaśniła Emilewicz, jednym z jego elementów była diagnoza współczesnego rynku pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Dzisiejsi uczniowie szkół podstawowych, kiedy zakończą edukację i zaczną wchodzić na rynek pracy, to ok. 30-40 procent dzisiejszych zawodów nie będzie już istnieć. Trudno więc określić, jakich kompetencji będzie wymagał przyszły rynek. Polscy uczniowie od lat zajmują jedno z pierwszych miejsc na świecie w zakresie kompetencji matematycznych czy przyrodniczych, a zatem takich przedmiotów wiedzowych" - wyjaśniła.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Jadwiga Emilewicz: Projekt "Szkoła dla innowatora" na początek trafi do 20 placówek

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Ola 2019-09-20 18:08:50

    Nie dla ogołu uczniów do tego konieczne sa pewne cechy psychiki wrodzone ,tego sie nie wypracuje, To projekt dla tych,ktorzy sie sami zgloszą,nie mozna zmuszać calych szkół i klas,bo się zamorduje indywidualność ludzką i wolną wolę, Źle jest kiedy 100 generałow,100 majorow i 90 szeregowych źołnierzy, Nie chcę być lwem biznesu,chcę byc historykiem,po co mi

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA