PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jacek Dubiel profesorem honorowym Uniwersytetu Jagiellońskiego

  • Autor: PAP/AT
  • 24 paź 2019 15:39

Kardiolog prof. Jacek Dubiel otrzymał tytuł profesora honorowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. - Przyjaciel chorych, wspaniały lekarz i nauczyciel - powiedział w laudacji prof. Tomasz Grodzicki, podczas uroczystości w Collegium Novum UJ.

Jacek Dubiel profesorem honorowym Uniwersytetu Jagiellońskiego
REKLAMA
  • Prof. Jacek Dubiel otrzymał tytuł profesora honorowego w szczególności za: wybitne osiągnięcia naukowe i dydaktyczne; zasługi we wprowadzaniu nowoczesnej kardiologii interwencyjnej w Polsce.
  • To najwyższe odznaczenie, jakie może uzyskać absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego - powiedział prof. Jacek Dubiel.
  • Rektor UJ prof. Wojciech Nowak przyznał podczas swojego wystąpienia, że tytuł profesora honorowego uczelnia przyznaje niezwykle rzadko.

Jak uzasadnił rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prof. Jacek Dubiel otrzymał tytuł profesora honorowego w szczególności za: wybitne osiągnięcia naukowe i dydaktyczne; zasługi we wprowadzaniu nowoczesnej kardiologii interwencyjnej w Polsce, w tym "Małopolskiego programu leczenia zawału serca", który stał się wzorcem do organizacji opieki przed i wewnątrzszpitalnej nad pacjentem z zawałem serca nie tylko w Polsce, ale również w Europie i Stanach Zjednoczonych; niezwykły talent dydaktyczny i mistrzostwo w łączeniu ogromu wiedzy medycznej z historią medycyny, filozofią i sztuką.

"To najwyższe odznaczenie, jakie może uzyskać absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (…). Uniwersytet od zawsze kierował się zasadą plus ratio quam vis, która oznacza, że rozum i mądrość są siłą. Nie wszyscy tę myśl rozumieją (...)" - powiedział prof. Jacek Dubiel. W jego ocenie w ciągu ostatnich 50 lat Polakom udało się wynieść kardiologię, jako jedyny obszar polskiej medycy, na prawdziwie europejski poziom.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rektor UJ przyznał podczas swojego wystąpienia, że tytuł profesora honorowego uczelnia przyznaje niezwykle rzadko. Jak dotąd wyróżnienie to otrzymało 17 osób (m. in. Andrzej Zoll i Franciszek Ziejka), prof. Jacek Dubiel jest 18. osobą z tym wyróżnieniem.

"Przyjaciel chorych, wspaniały lekarz i nauczyciel, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego" - mówił w laudacji prof. Tomasz Grodzicki, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum. Ocenił też, że "profesor Jacek Dubiel jest symbolem tego miasta nieomalże jak zaczarowana dorożka i zaczarowany dorożkarz z wiersza Gałczyńskiego". Przypomniał również biografię uhonorowanego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jacek Dubiel profesorem honorowym Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA