PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Inauguracja roku akademickiego w Akademii Morskiej w Szczecinie

  • Autor: PAP/RAF
  • 2 paź 2021 16:26

Uroczystą defiladą na Wałach Chrobrego rozpoczęli w sobotę (2 października) nowy rok akademicki studenci i wykładowcy Akademii Morskiej w Szczecinie. Uczelnia przyjęła w tym roku tysiąc nowych studentów.

Inauguracja roku akademickiego w Akademii Morskiej w Szczecinie
Na przyszły rok AMS zapowiada uruchomienie kierunku automatyka i robotyka. (Fot. wikipedia/Kapitel/CC BY-SA 4.0)
REKLAMA
  • Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk podkreślił, że branża morska "ma ogromne znaczenie" i dynamicznie rozwija się na Pomorzu Zachodnim.
  • Zwracając się do studentów podkreślił, że w przyszłości "będzie to jedno z waszych miejsc pracy".
  • Studenci złożyli ślubowanie, w którym przyrzekali m.in. "zachować tradycję i obyczaje morskie".

W sobotę (2 października )przed południem studenci, ich rodziny, wykładowcy Akademii Morskiej i zaproszeni goście zebrali się na Wałach Chrobrego, gdzie znajduje się główna siedziba uczelni.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk podkreślił, że branża morska "ma ogromne znaczenie" i dynamicznie rozwija się na Pomorzu Zachodnim.

- Tutaj właśnie kończy się tor 12,5 m, który został pogłębiony ze Szczecina do Świnoujścia. To niezwykle ważna dla nas inwestycja, mająca ogromny wpływ na rozwój portów. To również budowa terminala kontenerowego, którą zamierzamy rozpocząć w Świnoujściu i cały obszar inwestycji, które będziemy realizować w zakresie rozbudowy portów - mówił wiceminister infrastruktury.

Zwracając się do studentów podkreślił, że w przyszłości "będzie to jedno z waszych miejsc pracy".

Premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości, odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego wskazał, że wierzy, iż w nowym roku akademickim nastąpi powrót do sposobu funkcjonowania uczelni znany sprzed pandemii, ze studiami opartymi na osobistym kontakcie i "współpracy w relacji mistrz-uczeń".

Czytaj też: Rosną na przekór kryzysowi i zatrudniają. Drzwi do tych firm stoją otworem

- Już wkrótce będziemy mogli obserwować efekty opracowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki projektu nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, dotyczącego tzw. pakietu wolności akademickiej. Wprowadzone tam zmiany gwarantują nauczycielom akademickim wolność nauczania, słowa i badań naukowych - napisał premier.

Dodał, że jest przekonany, iż jest to "dokument kluczowy dla umocnienia autonomicznej debaty na uczelniach i zapewnienia swobodnego rozwoju nauki".

- Misją uczelni jest prowadzenie badań naukowych, upowszechnianie prawdy oraz kształcenie umiejętności jej odkrywania. Prawda jest wartością, która definiuje tę instytucję. Ma ona moc jednoczącą. Może być fundamentem zgody i solidarności, także na poziomie społecznym - napisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inauguracja roku akademickiego w Akademii Morskiej w Szczecinie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA