×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Improwizacja teatralna, gry, warsztaty kulinarne. Te formy powoli zastępują tradycyjne szkolenia

Dla wielu pracowników nie ma nic gorszego niż nudne szkolenie, szczególnie jeśli bywa nieefektywne. To jeden z powodów, dla którego pracodawcy sięgają po edutaiment (z ang. education + entertainment), czyli naukę poprzez zabawę.

Improwizacja teatralna, gry, warsztaty kulinarne. Te formy powoli zastępują tradycyjne szkolenia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Firmy coraz częściej zamiast tradycyjnego szkolenia, oferują swoim pracownikom edutaiment - naukę przez zabawę.
  • Popularne są różnego rodzaju gry - gry planszowe, gry scenariuszowe, LARPy, gry konstrukcyjne, a także symulacje online.
  • Niektórzy sięgają także po warsztaty oparte na improwizacji teatralnej albo warsztaty kulinarne.

- Tego typu szkolenia są coraz bardziej popularne. Największą barierą są koszty. Stworzenie gry scenariuszowej wymaga nie tylko obecności trenera, ale także całej ekipy wspierającej. Również przygotowanie planszówki jest droższe od tradycyjnego szkolenia, ponieważ wymaga kilku tygodni pracy. Rozpiętość jest olbrzymia, wszystko zależy od tego, jak mocno ma być rozbudowana część rozrywkowa – wyjaśnia Michał Wasilewski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Gamma.

Improwizacja teatralna

Jednym z nietradycyjnych szkoleń są warsztaty oparte na improwizacji teatralnej.

- Popularność tego typu warsztatów rośnie. Był moment, kiedy fundusze unijne mocno wspierały działalność szkoleniową. Pojawiło się sporo trenerów, a szkolenia były prowadzone dosłownie ze wszystkiego. Nie zawsze jednak prowadzone warsztaty były skuteczne. Przykładowo, przyjeżdżał pan w białej koszuli i omawiał techniki kreatywności, natomiast uczestnicy robili notatki w zeszycie. Być może właśnie dlatego pracownicy doceniają aktywną formę warsztatów – mówi w rozmowie z PulsHR.pl Agnieszka Matan, trenerka w szkole Impro.

- Firmy często zgłaszają się do nas, kiedy chcą dać swoim pracownikom prezent, dlatego szukają czegoś nowego i świeżego. Takie są właśnie warsztaty oparte na improwizacji teatralnej – dodaje.

Nie jest to tradycyjne szkolenie, podczas którego jedna osoba opowiada o technikach, a inne słuchają - to aktywna forma szkoleniowa. Przez kilka godzin, w zależności od potrzeb, grupa osób bierze udział w ćwiczeniach improwizowanych, dzięki którym rozwijane są konkretne umiejętności.

- Niektórzy słysząc „improwizacja teatralna” obawiają się, że będą - jak w teatrze - odgrywać scenki na scenie. To nie tak. Wszyscy biorą udział w tych samych ćwiczeniach jednocześnie. Uczestnicy dobierają się w pary lub małe grupy. Dzięki temu mogą lepiej się poznać – zmieniamy skład zespołów do poszczególnych zadań. Każda osoba może sprawdzić, jak działa w grupie. Co istotne, sami mogą wysnuć wnioski – wyjaśnia Agnieszka Matan.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Improwizacja teatralna, gry, warsztaty kulinarne. Te formy powoli zastępują tradycyjne szkolenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA