PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Gowin zapowiedział ustawę ws. finansowania Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej

  • Autor: PAP/KDS
  • 22 wrz 2019 16:53

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział w niedzielę nowelizację ustawy ws. finansowania Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Ma to - jak mówił - zapewnić uczelni stałą wysokość ministerialnego dofinansowania, nie mniejszą niż 8 mln zł.

Gowin zapowiedział ustawę ws. finansowania Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej
Jarosław Gowin zadeklarował zmiany w zasadach finansowania ChAT. Fot. Facebook/Jarosław Gowin
REKLAMA
  • O przygotowanej nowelizacji ustawy Gowin mówił w niedzielę na konferencji prasowej w Bielsku Podlaskim (Podlaskie), gdzie także wspierał kandydata Zjednoczonej Prawicy do Sejmu startującego z listy PiS z tego regionu Mieczysława Baszkę.
  • Gowin mówił, że Podlaskie jest niezwykłym zakątkiem Polski, gdzie harmonijnie współżyją mieszkańcy różnych religii: katolicy, prawosławni, wyznawcy islamu.
  • Przypomniał, że od dziesiątków lat elity religijne wyznań niekatolickich kształcą się na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej (ChAT), a jest to - jak mówił - uczelnia niezwykle ważna dla prawosławnych mieszkańców Podlaskiego.

- Od szeregu lat akademia znajduje się w trudnej sytuacji finansowej - mówił Gowin. Dlatego - jak dodał - razem z posłem Baszko przygotował projekt nowelizacji ustawy, który zostanie skierowany do Sejmu na samym początku następnej kadencji. - Zrobię to jeszcze jako ktoś, kto piastuje urząd ministra nauki i szkolnictwa wyższego - zapowiedział.

Wicepremier mówił, że nowelizacja ustawy o Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie zagwarantuje utrzymanie co najmniej obecnego poziomu finansowania. - Jestem przekonany, że w następnych latach ten poziom finansowania będzie systematycznie się podnosił tak, żeby elity duchowe społeczności prawosławnej i społeczności protestanckiej w Polsce były kształcone na jak najwyższym poziomie właśnie w ramach tej unikatowej w skali Europy uczelni - powiedział.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Gowin pytany o obecny poziom finansowania ChAT i zmiany, jakich ma dotyczyć nowelizacja, powiedział, że jest on na poziomie 8 mln zł. Dodał, że w ciągu ostatnich trzech lat wzrósł o 18 proc., co - jak podkreślił - pozwoliło uczelni wyjść na prostą. Mówił, że zasady finansowania uczelni w kraju polegają na tym, że wszystkie uczelnie wrzucane są do - jak to nazwał - niejako jednego worka, a poziom finansowania uzależniony jest od liczby studentów i od poziomu badań naukowych. Wyjaśnił, że ChAT powinna być wyjęta z tych zasad finansowania, aby - jak mówił - mogła wspierać rozwój wspólnot prawosławnej i protestanckiej.

Obecny na konferencji prasowej wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło mówił, że nowelizacja ustawy jest bardzo ważna dla społeczności prawosławnej w Podlaskiem. - Każdy obywatel Polski powinien mieć możliwość i gwarancję kształcenia się, poszerzania swojej wiedzy religijnej - dodał.

Baszko mówił, że Bielsk Podlaski jest przykładem, że można żyć razem bardzo solidarnie, współpracować i działać na niwie religijnej, narodowościowej, gospodarczej. Zapowiedział, że jako poseł będzie się też starał o przywrócenie małego ruchu granicznego z Białorusią.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Gowin zapowiedział ustawę ws. finansowania Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Greg 2019-09-22 20:02:43

    Nakadzili, nakadzili i pojechali zadowoleni.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA