Gowin: Uniwersytet Warszawski liderem wśród polskich uczelni

• Ponad 40 tys. studentów Uniwersytetu Warszawskiego zaczęło w piątek nowy rok akademicki.
• Minister nauki podkreślił, że pozycję tej uczelni jako lidera potwierdzają rankingi i duża liczba zdobywanych grantów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gowin: Uniwersytet Warszawski liderem wśród polskich uczelni

PODZIEL SIĘ


Autor: pt/pap

30 wrz 2016 22:02


"Uczestniczę w inauguracji roku akademickiego najlepszej polskiej uczelni" - podkreślił w czasie inauguracji roku akademickiego na UW minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin. Dodał, że pozycja lidera UW potwierdzona jest nie tylko rankingami, ale również dużą liczbą uzyskanych grantów z różnych źródeł, w tym międzynarodowych. "Pod tym względem UW jest bezapelacyjnym liderem w Polsce" - podkreślił Gowin.

Podczas uroczystości wicepremier przyznał też, że finansowanie nauki w Polsce jest niskie - i zapewnił, że "zacznie się to zmieniać od przyszłego roku".

Inauguracji roku akademickiego na UW towarzyszą obchody 200-lecia założenia uczelni. Kulminacja obchodów nastąpi 19 listopada.

"Mam wewnętrzne przekonanie, że obchody 200-lecia pozwoliły nam - społeczności akademickiej, lepiej wzajemnie się poznać. Nie zatarły jednak istniejących barier i podziałów" - mówił rektor UW, prof. Marcin Pałys. Wyraził nadzieję, że w dalszej integracji naukowców pomocny będzie - realizowany od obecnego roku akademickiego - wieloletni planu rozwoju UW, wsparty przez rząd. W jego ramach latach 2016-2025 UW otrzyma z budżetu państwa około 1 mld złotych na realizację programu "Dobra inwestycja".

"To nie jest pomoc państwa, ale dobra inwestycja, która ma zwrócić się i zwróci się nam wszystkim" - ocenił.

Środki posłużą do sfinansowania modernizacji budynków - i działalności interdyscyplinarnych centrów badawczych oraz ośrodków edukacyjnych, eksperckich i szkoleniowych. "Program wieloletni jest kompleksowym programem przemiany uniwersytetu. Chcemy być uniwersytetem należącym do europejskiej czołówki i liczącym się w skali międzynarodowej" - dodał.

Uniwersytet Warszawski ma być uniwersytetem badawczym

Zgodnie z zapowiedziami rektora Uniwersytet Warszawski ma być uniwersytetem badawczym. Uczelnia ma prowadzić badania na najwyższym poziomie, i dzięki temu - świetnie kształcić studentów. "Jakość kształcenia wynika z doskonałości w nauce" - powiedział prof. Pałys. Przypomniał również słowa Arystotelesa, według którego doskonałość "nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem, bo jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy". "Doskonałość w nauce musi zatem stać się naszym nawykiem i uniwersytecką codziennością" - mówił rektor UW.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.