PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jarosław Gowin: Studia w Polsce powinny być płatne. Ale nie byłoby na to przyzwolenia

  • Autor: PAP/AT
  • 15 lut 2017 9:40

• Wprowadzenie płatnych studiów w Polsce jest sprzeczne z konstytucją. Ubolewam nad tym - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
• Zaznaczył, że na takie rozwiązanie nie byłoby też społecznego przyzwolenia.

Jarosław Gowin: Studia w Polsce powinny być płatne. Ale nie byłoby na to przyzwolenia
Na wprowadzeniu płatnych studiów nie byłoby społecznego przyzwolenia - mówi wicepremier (Jarosław Gowin, fot.twitter.com/Jaroslaw_Gowin)
REKLAMA

W Radiu Zet Gowin pytany był o to, dlaczego nie zadeklaruje, że studiowanie w Polsce powinno być płatne. "Dlatego że jest to sprzeczne z konstytucją. Ubolewam nad tym" - odpowiedział. Dodał, że na wprowadzeniu płatnych studiów nie byłoby "społecznego przyzwolenia".

Pod koniec maja 2016 r. resort nauki w ramach konkursu wyłonił trzy niezależne zespoły badawcze, które miały opracować i skonsultować założenia do nowej ustawy dotyczącej szkolnictwa wyższego (tzw. Ustawy 2.0). W ubiegłym tygodniu zaniepokojenie w środowisku akademickim wywołała propozycja jednej z tych grup; przewiduje ona możliwość wprowadzenia odpłatności za studia - zwłaszcza na tych o profilu zawodowym (byłyby to tzw. kierunki nieregulowane). Rzecznik resortu nauki Katarzyna Zawada uspokajała, że ministerstwo odpłatności za studia wprowadzać nie zamierza.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jednak Gowin deklarował, że jego zdaniem studia medyczne powinny być płatne. Zapytany w Radiu Zet, czy to proponowane przez niego rozwiązanie dotyczące studiów medycznych jest zgodne z konstytucją, odparł: "tu chodzi o co innego. Tu chodzi o ufundowanie systemu stypendiów, które pokrywałyby w 100 procentach koszty studiów, ale potem trzeba by było je odpracować. Nie zwracać, ale odpracować" - powiedział.

Minister deklarował jednak wcześniej, że w sprawie płatnych studiów medycznych bez akceptacji ministra zdrowia nie zamierza forsować żadnych rozwiązań.

Jarosław Gowin zapytany w Radiu Zet o to, czy polskim uczelniom przydałyby się dodatkowe pieniądze, odpowiedział: "Zdecydowanie tak. Zwłaszcza polskiej nauce. Tu mówię otwarcie: niestety w budżecie na 2017 r. takich znaczących środków zabrakło. Jeśli ma się powieść plan Morawieckiego, czyli polska gospodarka ma się stać bardziej innowacyjna, konieczne będzie zwiększenie nakładów na szkolnictwo".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Jarosław Gowin: Studia w Polsce powinny być płatne. Ale nie byłoby na to przyzwolenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • yxyx 2017-02-17 20:34:43

    Jakby studia były tylko płatne, to byśmy mieli tysiące bylejakich uczelni, studenci by szli tam gdzie najtaniej, uczelnie by przyjmowały wszystkich jak leci, a dzieci z biednych rodzin by nie było stać na studia.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA