PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Gowin: chcemy dać doktorom możliwość kierowania zespołami

  • Autor: bad/PAP
  • 17 maj 2017 15:15

Trwają prace nad tzw. Ustawą 2.0, czyli nową ustawą o szkolnictwie wyższym.

Gowin: chcemy dać doktorom możliwość kierowania zespołami
Trwają prace nad tzw. Ustawą 2.0, czyli nową ustawą o szkolnictwie wyższym. (Jarosław Gowin, fot. nauka.gov.pl)
REKLAMA

• Chcemy dać doktorom możliwość kierowania zespołami - zadeklarował w środę minister nauki Jarosław Gowin, mówiąc o planach reformy szkolnictwa wyższego.

• Każdy doktorant w szkole doktorskiej ma otrzymywać stypendium.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Gowin zwrócił uwagę na podobieństwo pomysłów jego resortu i Krajowej Reprezentacji Doktorantów w kwestiach dot. młodych naukowców.

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego trwają prace nad tzw. Ustawą 2.0, czyli nową ustawą o szkolnictwie wyższym. W środę w Warszawie minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin spotkał się z przedstawicielami Krajowej Reprezentacji Doktorantów (KRD), by porozmawiać o planowanych reformach.

Doktoranci zaprezentowali ministrowi swój pomysł na reformy nauki związane przede wszystkim z kształceniem doktorantów. Wśród rozwiązań proponowanych przez młodych badaczy są m.in. trzy ścieżki dotarcia do doktoratu, powszechne stypendia doktoranckie czy umiędzynarodowienie nauki. Gowin zwrócił uwagę, że pomysły resortu są w bardzo wielu, zwłaszcza kluczowych aspektach, zbieżne z propozycjami KRD.

Szef resortu nauki przypomniał, że jego resort planuje zapisać w ustawie trzy ścieżki dojścia do stopnia doktora: szkoły doktoranckie, doktorancki grant promotorski oraz doktorat z wolnej stopy. - Podobnie jak wy uważamy, że należy zlikwidować niestacjonarne studia doktoranckie - powiedział szef resortu nauki zwracając się do przedstawicieli KRD.

Mówiąc o pierwszej ścieżce robienia doktoratu, Gowin zaznaczył: - Szkoły doktoranckie mają być z definicji interdyscyplinarne. Uprawnienia do nadawania stopnia doktora mają być przypisane całej uczelni lub instytutowi PAN. - W przypadku instytutów badawczych chcemy, aby były one w przyszłości afiliowane przy uczelniach i pozbawione prawa do nadawania stopni - zapowiedział minister.

- Każdy doktorant w szkole doktorskiej ma otrzymywać stypendium - zaznaczył. Gowin zapowiedział też, że będzie weryfikacja postępu doktoranta w jego pracach. Po dwóch latach doktorant stanie przed komisją, w której skład wejdą również osoby spoza uczelni. Od oceny komisji będzie uzależniona możliwość kontynuowania prac oraz wysokość stypendium.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gowin: chcemy dać doktorom możliwość kierowania zespołami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA