PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Gigantyczna inwestycja rusza. Rektor Uniwersytetu medycznego w Poznaniu nie kryje zadowolenia

  • Autor: PAP/KDS
  • 8 paź 2019 13:27

Premier zgodził się na wpisanie budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu do wieloletniego planu inwestycyjnego rządu. O woli politycznej przeprowadzenia inwestycji poinformowała we wtorek (8 października) minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

Gigantyczna inwestycja rusza. Rektor Uniwersytetu medycznego w Poznaniu nie kryje zadowolenia
Adobe Stock
REKLAMA
  • Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny w Poznaniu to projekt poznańskiego Uniwersytetu Medycznego.
  • Do nowej placówki pomiędzy ulicami Grunwaldzką i Przybyszewskiego mają zostać przeniesione przynajmniej dwa szpitale uniwersyteckie działające obecnie w innych rejonach miasta.
  • - Projekt ten został wpisany do wykazu prac Rady Ministrów, znajdzie swoje odzwierciedlenie w kolejnych latach w budżecie państwa - zadeklarowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Koszt budowy pierwszego modułu CZSK obejmujący przeniesienie szpitali uniwersyteckich działających obecnie przy ulicach Długiej i Grunwaldzkiej ma kosztować ponad pół miliarda złotych i zostanie sfinansowany głównie ze środków budżetu państwa.

- Mówimy tutaj o inwestycji na kwotę około pół miliarda złotych, w tej chwili to jest ok. 470 mln zł. Jednocześnie ta inwestycja zyskała zainteresowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który będzie służył instrumentami dłużnymi do tego, aby przedsięwzięcie mogło zostać zrealizowane - powiedziała minister Emilewicz.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Tykarski przypomniał, że w 2017 roku pod listem intencyjnym ws. budowy CZSK podpisała się większość poznańskich posłów, niezależnie od ich opcji politycznej.

- Ta inwestycja była i jest jak tlen dla Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, chociażby ze względów dydaktycznych. Możliwość zwiększenia liczby studentów, o co zawsze wnioskuje ministerstwo zdrowia, możliwa jest tylko przy tym programie - zastrzegł rektor. Przypomniał też, że np. szpital Przemienienia Pańskiego przy ul. Długiej działa w starych, XIX-wiecznych, budynkach.

Rektor podkreślił, że mimo obietnic polityków, w planach budżetu państwa na 2019 rok nie uwzględniono budowy CSZK. Wpisanie budowy do wieloletniego planu inwestycyjnego rządu to według niego sygnał, że jest zgoda polityczna powstanie Centralnego Szpitala. - Od teraz możemy mówić o pewności, że CSZK powstanie - powiedział prof. Tykarski.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gigantyczna inwestycja rusza. Rektor Uniwersytetu medycznego w Poznaniu nie kryje zadowolenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA