PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Gdańszczanie ze stypendiami na studia za granicą

  • Autor: PAP/JS
  • 6 wrz 2017 15:47

23 młodych gdańszczan studiujących na zagranicznych uczelniach odebrało fundowane przez samorząd stypendia im. Gabriela Daniela Fahrenheita. Gdańsk jest jedyną gminą w Polsce, która przyznaje tego typu granty.

Gdańszczanie ze stypendiami na studia za granicą
Adobe Stock
REKLAMA

• Wnioski złożone przez kandydatów na stypendystów rozpatruje kapituła, w której - obok prezydenta Gdańska, zasiadają przede wszystkim wybitni gdańscy naukowcy.

• Tylko w tym roku akademickim Gdańsk wyda na stypendia im. Fahrenheita około 660 tys. zł (laureaci otrzymują zwykle około 3 tys. zł przez 9 miesięcy w roku).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• O stypendium im. Fahrenheita mogą ubiegać się studenci rozpoczynający zarówno studia magisterskie, jak i magistersko-inżynierskie czy licencjackie.

Uroczystość symbolicznego wręczenia stypendiów odbyła się w Wielkiej Sali Wety gdańskiego Ratusza Głównomiejskiego. Granty, które mają umożliwić najzdolniejszym gdańszczanom studia na renomowanych uczelniach zagranicznych, przyznano już po raz trzynasty.

W tym roku akademickim stypendia otrzymały 23 osoby, w tym pięciu nowych studentów. Pozostali to osoby, które studiują kolejny rok z rzędu i po raz kolejny otrzymały finansową pomoc z kasy miasta.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przypomniał w trakcie uroczystości, że Gdańsk jest jedyną polską gminą, która przyznaje swoim mieszkańcom stypendia na naukę za granicą. Zaznaczył, że jest to "najdroższe stypendium publiczne w Polsce wypłacane z pieniędzy podatników". "Co roku dziennikarze pytają nas, czy to ma sens. My siebie też czasami o to pytam, bo to bardzo drogo kosztuje. (…) Zawsze pojawia się pytanie, jak inwestycja w czyjąś indywidualną drogę przekłada się na korzyści dla całej społeczności. Sami musicie sobie odpowiedzieć, na ile, po osiągnięciu sukcesu zawodowego, będziecie chcieli pamiętać o Gdańsku" - mówił prezydent zwracając się do stypendystów.

Dodał, że beneficjenci programu "otrzymując stypendium zaciągają swojego rodzaju moralne zobowiązanie wobec wspólnoty gdańszczan". "Gdziekolwiek będziecie studiować, pamiętajcie byście godnie reprezentowali nasze miasto" - podkreślił Adamowicz.

Tylko w tym roku akademickim Gdańsk wyda na stypendia im. Fahrenheita około 660 tys. zł (laureaci otrzymują zwykle około 3 tys. zł przez 9 miesięcy w roku).

Wydatki na stypendia im. Fahrenheita gdański samorząd motywuje faktem, że w ten sposób przyczynia się "do tworzenia przyszłych elit intelektualnych miasta i kraju". Na stypendystów nakładany jest nie tylko "obowiązek zdobywania wiedzy i umiejętności", ale też promowania Gdańska na uczelniach oraz podejmowania pracy wolontariackiej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gdańszczanie ze stypendiami na studia za granicą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA