PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Gdańsk: Nowe kierunki w technikach i zawodówkach od roku szkolnego 2017/2018

  • Autor: PAP/AT
  • 6 mar 2017 6:58

• Szkutnik, technik fotografii i multimediów, fotograf, technik weterynarii, technik żeglugi śródlądowej, technik automatyk, technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych - m.in. takie kierunki mają powstać w szkołach zawodowych i technikach w Gdańsku w roku szkolnym 2017/2018
• Możliwa ma być nauka w ponad 70 zawodach.

Gdańsk: Nowe kierunki w technikach i zawodówkach od roku szkolnego 2017/2018
Gdańsk planuje utworzenie ponad 2,9 tys. miejsc w klasach pierwszych w technikach i zawodówkach (fot.fotolia)
REKLAMA

W obecnym roku szkolnym w technikach i zawodówkach w Gdańsku kształci się ponad 6 tys. uczniów. W poniedziałek w Gdańsku rozpocznie się organizowany już po raz trzeci Gdański Tydzień Zawodowca, podczas którego gimnazjaliści będą mogli zapoznać się z ofertą szkół zawodowych, poznać firmy współpracujące ze szkołami i porozmawiać o sytuacji na rynku pracy.

Po raz pierwszy w tym roku uczniowie będą mogli sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe w Centrum Rozwoju Talentów. "Bardzo ważne jest dla nas zerwanie z mitem zawodówki, wybieranej przez uczniów, którzy nie dostali się do innych szkół" - tłumaczy Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. Przekonuje, że decyzja o nauce w szkole zawodowej nie zamyka ścieżki edukacyjnej młodych ludzi. "A wręcz, kiedy patrzymy na specjalistyczne kształcenie wyższe, zwiększa ono szanse młodzieży podczas aplikacji a potem nauki na studiach" - argumentuje.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kowalczuk uważa, że gdańskie szkoły są coraz atrakcyjniejsze, dysponują nowoczesnymi pracowniami, współpracują ściśle z wiodącymi pomorskimi firmami. "Wszystko po to, aby ich absolwenci nie mieli problemów na rynku pracy" - dodaje.

Czytaj też: Koniec "zawodówki" - zamiast niej powstanie dwustopniowa szkoła branżowa. Co jeszcze?

Jak podaje urząd miasta, w roku szkolnym 2017/2018 planuje się utworzyć ponad 2,9 tys. miejsc w klasach pierwszych. Możliwa ma być nauka w ponad 70 zawodach, wśród których pojawią się również nowe oferty, np. szkutnik, technik fotografii i multimediów, fotograf, technik weterynarii, technik żeglugi śródlądowej, technik automatyk, technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych.

Gdańskie szkoły zawodowe współpracują z ponad 300 pracodawcami w zakresie kształcenia zawodowego praktycznego i praktyk zawodowych, umów o współpracy i klas patronackich. Podczas Gdańskiego Tygodnia Zawodowca zaplanowano spotkania z pracodawcami współpracującymi ze szkołami, dzień otwarty dla uczniów oraz targi pracodawców szkolnictwa zawodowego.

W ramach "spotkań z zawodowcami" zaplanowano spotkania m.in. z przedstawicielami firm zajmujących się np. krajowym i międzynarodowym przewozem rzeczy, z branży budowlanej oraz z Piotrem Pielichowskim, uczestnikiem III edycji programu MasterChef i właścicielem restauracji. Gimnazjaliści wraz z nauczycielami będą mogli odwiedzać firmy współpracujące z gdańskimi szkołami zawodowymi. W piątek w Zespole Szkół Morskich odbędą się targi szkół zawodowych, podczas których szkoły przedstawią swoją ofertę oraz współpracujących z nimi firm. Na sobotę zaplanowano dzień otwarty szkół zawodowych w Gdańsku.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gdańsk: Nowe kierunki w technikach i zawodówkach od roku szkolnego 2017/2018

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA