PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Fizyka na UW awansuje w rankingu szanghajskim

  • Autor: PAP
  • 31 lip 2022 7:49

Sukces fizyki na Uniwersytecie Warszawskim w rankingu szanghajskim bierze się z równomiernego rozwijania różnych specjalności. Dzięki temu pozycja wydziału nie jest zagrożona przejściowymi modami w świecie naukowym - powiedział PAP prorektor UW ds. badań prof. Zygmunt Lalak

Fizyka na UW awansuje w rankingu szanghajskim
W zestawieniu rankingu GRAS jest łącznie 10 dyscyplin naukowych prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W lipcu opublikowano wyniki tzw. rankingu szanghajskiego, jednego z najbardziej prestiżowych i najważniejszych zestawień uczelni światowych.
  • W rankingu Shanghai's Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) analizowane są osiągnięcia uczelni osobno w każdym z ponad 54 obszarów nauki.
  • Ranking przygotowuje ShanghaiRanking Consultancy. Łącznie w zestawieniu uwzględniono ponad 1,8 tys. uczelni z 96 krajów.

Najwyższą pozycję w tym rankingu wśród polskich uczelni w tym roku zajęła fizyka na Uniwersytecie Warszawskim (pozycja 51-75). W 2021 r. zajęła pozycję 76-100, w 2020-2018 r. - 51-75, a w 2017 r. - 151-200.

"W rankingu dziedzinowym utrzymujemy się konsekwentnie od kilku lat na bardzo wysokiej pozycji. Ale już kilka dekad temu fizyka na UW wypracowała skuteczne metody podnoszenia jakości naukowej. Prowadzimy bardzo szeroką współpracę i wymianę naukową z wiodącymi ośrodkami na świecie. W związku z tym tematyka badań prowadzonych na Wydziale Fizyki jest tematyką aktualną i uniwersalną" - powiedział PAP prorektor UW ds. badań, fizyk prof. Zygmunt Lalak.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodał, że wysoka pozycja fizyki na UW wynika głównie z bardzo dużego wzrostu liczby cytowań prac publikowanych przez pracowników UW. "Oznacza to, że internacjonalizacja badań prowadzących do powstania tych prac też jest bardzo duża. To na pewno ma pozytywny wpływ na osiągnięcie wysokiego miejsca w rankingach" - podkreślił prof. Lalak.

Zobacz: Droga do sukcesu bywa kręta. Są czynniki, które sprawiają, że łatwiej nią podążać

Kontakty międzynarodowe - jak dodał - wpływają na rozpoznawalność w świecie naukowym. "Dzięki temu nasi pracownicy są współautorami badań i publikacji, jednocześnie ich prace są cenione i cytowane, bo znają ich naukowcy z innych krajów i wiedzą, że prace powstające na UW wnoszą istotny wkład do danej dziedziny" - zaznaczył prorektor.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fizyka na UW awansuje w rankingu szanghajskim

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA