Firmy szkolą pracowników na coraz niższych szczeblach

Pozyskanie wysoko wykwalifikowanej kadry nie przyniosło spodziewanego zwiększenia efektywności. Dlatego rosną budżety firm na szkolenie większej liczby pracowników wielu organizacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy szkolą pracowników na coraz niższych szczeblach

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

24 wrz 2015 10:52


Według firmy analitycznej, wydatki na podniesienie kwalifikacji pracowników rosną nieprzerwanie od 2010 r. Zauważalnym wzrostem zakończył się także ubiegły rok. Jak zwracają uwagę autorzy raportu, w dojrzałych organizacjach wydatki na działania podnoszące kompetencje osiągnęły poziom 1317 dolarów na pracownika, co oznacza 10-procentowy wzrost rok do roku. Sumarycznie, na przestrzeni ostatnich 5 lat, inwestycje w rozwój kompetencji wzrosły aż o 49 proc.

Podobny trend widoczny jest także w Polsce. Choć zastrzyk unijnych funduszy, które napędzały rynek szkoleń się skończył, to wydatki na cele rozwojowe wcale nie maleją.

Zmiana kultury organizacyjnej

– W dużych firmach szkoli się pracowników na coraz niższych szczeblach. Programami rozwojowymi objęci są już nie tylko menedżerowie, ale też np. pracownicy na stanowiskach wykonawczych.– zauważa Albert Binda z firmy doradczo-szkoleniowej L.Grant HR Consulting.

W szkolenia inwestują też coraz częściej małe i średnie firmy. To zarówno centra usług, jak i polskie, często rodzinne spółki, które z kilkunastoosobowych firm przekształciły się w organizacje zatrudniające nawet kilkuset pracowników i myślą dziś o ekspansji zagranicznej.

- Dotychczasowe ręczne sterowanie już się nie sprawdza. Właściciele widzą, że bez zmiany kultury  organizacyjnej na bardziej przyjazną, opartą na zaufaniu i relacjach, rozwój firmy nie będzie możliwy. Zaczynają konkurować o wybitnych ekspertów i menedżerów  z koncernami międzynarodowymi i nadrabiają wieloletnie zaległości szkoleniowe i rozwojowe – tłumaczy Małgorzata Majcherczyk, partner w House of Skills.

Narzędzia informatyczne w HR

Znaczący wzrost zainteresowania inwestycjami w rozwój pracowników dostrzegają także dostawcy narzędzi informatycznych wspierających realizację celów rozwojowych. Chorzowska firma BPSC wdrożyła niedawno swój system mHR m.in. w grupie Impel i Centrum Nauki Kopernik a obecnie realizuje projekt w grupie Maspex Wadowice.

Wdrażany tam system będzie wspierał proces diagnozy potrzeb szkoleniowych pracowników, ułatwi zarządzanie budżetem, szkoleniami oraz pozwoli na ocenę efektywności całego procesu rozwojowego. Realizacja projektu ma pomóc w planowaniu indywidualnych ścieżek rozwoju i zbudowaniu kadry rezerwowej grupy Maspex. Z mHR-a docelowo korzystać będzie aż 1400 pracowników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.