Dwudziestu dwóch uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Ostrołęce rozpoczęło naukę w nowej klasie o profilu technik energetyk. Jej powstanie jest wspólną inicjatywą spółki Energa Elektrownie Ostrołęka SA i miasta Ostrołęki.
- Coraz więcej przedsiębiorstw zmaga się z problemem luki pokoleniowej i kompetencyjnej. Zauważalny jest on głównie na stanowiskach produkcyjnych, czyli kluczowych dla wielu firm.
- Trudność w zatrudnieniu wynika z tego, że kandydaci nie spełniają podstawowych oczekiwań pracodawcy. Nie mają odpowiednich kompetencji i doświadczenia.
- Podjęte przez Energę Elektrownia Ostrołęka i miasto działania mają przeciwdziałać negatywnym tendencjom w tym regionie.
– Cieszę się, że szkolnictwo zawodowe wraca do łask. Taka forma edukacji przyszłych fachowców najskuteczniej przygotowuje do zawodu. Przekazywanie wiedzy młodym ludziom poprzez praktykę przygotowuje przyszłych specjalistów, dzięki temu będą umieli sprostać wyzwaniom energetyki przyszłości. Mamy świadomość, że aby nasza branża się rozwijała i była konkurencyjna potrzebuje wykwalifikowanych kadr, bo rynek pracy bardzo się zmienia i gospodarka musi być na to przygotowana – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Pod koniec czerwca 2017 roku został podpisany list intencyjny dotyczący porozumienia pomiędzy Energą Elektrownie Ostrołęka a miastem Ostrołęka w sprawie rozwoju szkolnictwa zawodowego dla potrzeb energetyki. W związku z jego założeniami w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ostrołęce powstała nowa klasa o profilu technik energetyk.
Czytaj też: Ofensywa Taurona: Firma wykształci własnych energetyków w nowych klasach patronackich
Energa Elektrownie Ostrołęka zobowiązała się min. wyposażyć w pomoce naukowe pracownię techniczną, przekazywać wiedzę i doświadczenia pracowników elektrowni czy organizować wyjazdy dla uczniów szkoły do spółek Grupy Energa znajdujących się w innych miastach. Dla najlepszych uczniów przewidziane są także stypendia naukowe.
– Polska gospodarka, zwłaszcza polski przemysł potrzebują wykwalifikowanych kadr. W 2017 roku utworzono w naszym kraju większość miejsc pracy w przemyśle UE. Stworzenie naszej patronackiej klasy energetycznej w Ostrołęce doskonale odpowiada na potrzebę rozwoju polskiej branży energetycznej, w tym potrzeb grupy kapitałowej Energa. Naszym celem jest także danie młodym ludziom możliwości odpowiedniego wyedukowania i zatrudnienia w miejscu swojego zamieszkania – mówi Alicja Barbara Klimiuk, p.o. prezesa Energa SA.

KOMENTARZE (0)