PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Elektrownia jądrowa dopiero w planach, za to rusza kształcenie pracowników

  • jk
  • 7 paź 2022 12:18

Politechnika Łódzka i spółka Polskie Elektrownie Jądrowe nawiązały współpracę. Jej celem jest rozwój kadr w sektorze energetyki jądrowej, lepsze przygotowanie studentów i absolwentów do wejścia na rynek pracy, promocja nowoczesnych materiałów i technologii stosowanych w przemyśle jądrowym.

Elektrownia jądrowa dopiero w planach, za to rusza kształcenie pracowników
Pierwsza elektrownia jądrowa ma zacząć działać w Polsce w 2033 r. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Polska wciąż czeka na pierwszą elektrownię jądrową, jednak eksperci szacują, że rozwój tej przyszłościowej branży stworzy kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy.
  • Już teraz musimy myśleć o wykształceniu kadry, która będzie pracowała w tej branży. Dlatego też Politechnika Łódzka podpisała umowę o współpracy ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).
  • Najlepsi absolwenci studiów będą mogli odbyć staże w PEJ.

Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik podkreśla, że przemysł jądrowy jest branżą, która zgodnie z zapowiedziami budowy pierwszych reaktorów energetycznych, mocno rozwinie się w Polsce już w niedalekiej przyszłości.

- Będzie ona potrzebowała dobrze wykształconych kadr, a uczelnia jest miejscem, które oferuje możliwości kształcenia przez całe życie. Działania, które zainicjują naszą współpracę ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe związane są z międzywydziałowymi studiami podyplomowymi w zakresie energetyki jądrowej. Ich absolwenci będą już niebawem bardzo potrzebni - mówi Krzysztof Jóźwik.

Zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów i ekspertów

W programie studiów, obok zajęć obejmujących stricte techniczne aspekty, jego autorzy przewidzieli przedmiot dotyczący tak ważnego problemu, jakim jest społeczno-socjologiczne uwarunkowanie rozwoju energetyki jądrowej. W tej dziedzinie spółka Polskie Elektrownie Jądrowe dysponuje niezbędnym doświadczeniem.

Czytaj też: W tej branży powstaną tysiące miejsc pracy. Polska już kształci specjalistów i to na całym świecie

- Tak duża, strategiczna pod względem bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz ochrony klimatu inwestycja stanowi wyzwanie nie tylko organizacyjno-projektowe, ale również w aspekcie tworzenia potencjału kadrowego branży. Jako inwestor odpowiedzialny za projekt, budowę, a następnie eksploatację pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej już w tym momencie posiadamy unikalne doświadczenie, a na pokładzie naszej spółki mamy talenty z rozległą praktyką w międzynarodowych projektach jądrowych -  mówi Aleksandra Rębecka, dyrektor pionu personalno-organizacyjnego spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elektrownia jądrowa dopiero w planach, za to rusza kształcenie pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA