Eksperci: poziom optymizmu nauczyciela wpływa na wyniki uczniów

Poziom optymizmu nauczyciela przekłada się na wyniki, jakie osiągają uczniowie - mówili eksperci podczas Śląskiego Kongresu Oświaty w Katowicach. Udział w dwudniowym przedsięwzięciu zadeklarowało ok. 2 tys. nauczycieli i dyrektorów szkół z woj. śląskiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Eksperci: poziom optymizmu nauczyciela wpływa na wyniki uczniów

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

23 paź 2013 15:33


"Dziś kształcimy (się) dla jutra" - pod takim hasłem rozpoczął się w środę w Katowicach Śląski Kongres Oświaty. Eksperci dyskutują m.in. o dostosowaniu nauczania do zmieniających się potrzeb i możliwości uczniów, a także o sytuacji w oświacie oraz relacjach uczeń-nauczyciel w zmieniającej się rzeczywistości.

Podczas debaty otwierającej kongres, prof. Ewa Jaskóła, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Śląskiego ds. współpracy ze szkołami ponadgimnazjalnymi, poinformowała, że trwają badania - m.in. z udziałem różnych uczelni w kraju - sprawdzające wiedzę i umiejętności uczniów, mające np. pokazać relacje między procesem dydaktycznym a wynikami.

- Poziom optymizmu nauczyciela przekłada się na wyniki jakie osiągają jego uczniowie - mówiła prof. Jaskóła, wyjaśniając, że jest to wniosek, który wkrótce zostanie potwierdzony badaniami empirycznymi.

Dodała, że przez "optymizm nauczyciela" rozumie "wiarę w ucznia". - To jest kwestia wiary w ucznia, jego możliwości, jego umiejętności. Nie wolno mówić mu: "nie umiesz", "nie dasz rady", "jesteś taki albo inny". "Ja w ciebie wierzę" - to jest komunikat, który powinien być wysyłany przez nauczyciela do uczniów. Kiedy on jest wysyłany, to uczniowie odnoszą sukcesy" - powiedziała prof. Jaskóła.

Wiceminister w Ministerstwie Edukacji Narodowej Joanna Berdzik, w rozmowie z dziennikarzami, dodała, że jeśli nauczyciel ma pasję, to jego uczniowie odkrywają w sobie talenty, o których "absolutnie pojęcia nie mieli".

- Nie ma nikogo ważniejszego w procesie edukacji niż oddany nauczyciel, taki nauczyciel, który potrafi w każdym dziecku zobaczyć tę iskrę, którą warto rozpalić - powiedziała Berdzik.

Kongres potrwa do czwartku. Organizują go Śląskie Kuratorium Oświaty, Uniwersytet Śląski oraz wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.