Eksperci MIT pomogą polskim naukowcom przekuwać pomysły w rynkowe produkty

Polskim naukowcom brakuje kompetencji i wiedzy pozwalającej na szybką komercjalizację dorobku. Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej i MIT Technology Review uruchamiają program dla polskich przedsiębiorstw technologicznych będących na wczesnym etapie rozwoju swoich pomysłów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Eksperci MIT pomogą polskim naukowcom przekuwać pomysły w rynkowe produkty

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

4 gru 2015 15:50


- Celem działania MIT Enterprise Forum Poland jest mentoring oraz edukacja przedsiębiorczych naukowców w zakresie komercjalizacji wyników ich badań. Bazując na modelu wypracowanym przez MIT, chcemy łączyć naukowców z doświadczonymi przedsiębiorcami i otoczeniem biznesowym - wyjaśnia Bogusława Cimoszko-Skowronski, absolwentka MIT, ekspertka z zakresu bankowości i finansach korporacyjnych, zasiadająca w radzie fundacji.

- Prestiż Massachusetts Institute of Technology gwarantuje uczestnikom programu akceleracyjnego dostęp do najlepszych ekspertów biznesowych, inwestorów oraz uwagę branżowych mediów, m.in. cenionego MIT Technology Review - dodaje Cimoszko-Skowroński.

Eksperci MIT

2 grudnia ruszył nabór uczestników pierwszej edycji programu akceleracyjnego. Do konkursu mogą zgłaszać się zespoły naukowców, które założyły lub planują założyć przedsiębiorstwo w celu komercjalizacji wynalazku. Istotne jest, by przynajmniej w połowie składały się one z polskich uczonych.

Program oferuje kilkumiesięczny cykl warsztatów i szkoleń prowadzonych przez wybitnych zagranicznych i krajowych ekspertów. Eksperci MIT Enterprise Forum Poland i ich partnerzy będą także szkolić naukowców w zakresie prawa własności intelektualnej, odpowiednich praktyk ochrony patentowej, prawa podatkowego i dotacji oraz przemawiania publicznego.

W kolejnym etapie programu 5 najbardziej obiecujących zespołów odbędzie szkolenia w MIT w Massachusetts. W planach MIT Enterprise Forum Poland jest także organizacja międzynarodowej konferencji, podczas której zespoły zaprezentują swoje pomysły szerszej publiczności, inwestorom i mediom.

Przekuć pomysł w produkt

- Polscy naukowcy należą do najbardziej twórczych na świecie. Niestety, zbyt często ich pomysły i wynalazki nie doczekują się komercjalizacji. Według danych Eurostatu Polska znajdują się w ogonie państw, jeśli chodzi o potencjał innowacyjności. Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest właśnie brak kompetencji i wiedzy pozwalającej na szybką komercjalizację dorobku naukowego - przekucia idei w rynkowe produkty - mówi Paweł Bochniarz, kierujący fundacją MIT Enterprise Forum Poland.

Zespół MIT Enterprise Forum będzie ściśle współpracować z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Fundacją na rzecz Nauki Polskiej, ale także z PwC, kancelarią Wardyński, JWP Rzecznicy Patentowi oraz firmą Intel. Polski oddział MIT Enterprise Forum jest częścią globalnej siatki organizacji wspieranych przez MIT TR, które działają obecnie w kilkunastu krajach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.