Egzaminy zawodowe w nowej formule ma za sobą już 300 osób

Ok. 300 uczniów i uczestników kwalifikacyjnych kursów zawodowych przystąpiło w poniedziałek do pisemnej części egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Po raz pierwszy odbyły się one w nowej formule. Pisały je osoby, które rozpoczęły naukę po 1 września 2012 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Egzaminy zawodowe w nowej formule ma za sobą już 300 osób

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 kwi 2013 8:19


Rok szkolny 2012/2013 jest pierwszym rokiem reformy edukacji w szkołach ponadgimnazjalnych, w tym także szkolnictwa zawodowego. Reforma ta ma na celu ułatwienie zdobywania wykształcenia zawodowego, a także przekwalifikowania. Uczniowie mają zdobywać konkretne kwalifikacje wymagane w konkretnych zawodach lub do wykonywania konkretnych prac.

Pierwszymi egzaminami zdawanymi w poniedziałek przez uczniów i uczestników kwalifikacyjnych kursów zawodowych były: egzamin z kwalifikacji "świadczenie usług pocztowych, finansowych i kurierskich oraz w zakresie obrotu towarowego" - zdawało go 236 osób - oraz egzamin z kwalifikacji "wykonywanie robót związanych z budową i remontem sieci komunalnych" - 65 osób.

Wizytująca w poniedziałek województwo śląskie minister edukacji Krystyna Szumilas powiedziała, że jest to dzień historyczny dla szkolnictwa zawodowego. "Dlaczego to jest tak ważny moment? Otóż reforma kształcenia zawodowego ma dwa podstawowe założenia: lepiej przygotować młodzież do potrzeb rynku pracy, a z drugiej strony uelastycznić system kształcenia zawodowego, tak aby łatwiej było dorosłym w przyszłości zdobywać dodatkowe kwalifikacje potrzebne na zmieniającym się rynku pracy" - mówiła Szumilas podczas zorganizowanej w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie konferencji prasowej.

W poniedziałek odbyła się pisemna część egzaminu, dziś rozpocznie się część praktyczna. "Do tej pory egzaminy z niektórych zawodów mogły odbywać się tylko i wyłącznie w formie pisemnej, a więc w części teoretycznej; nowa formuła egzaminów zawodowych, egzaminów kwalifikacyjnych przewiduje, że każdy młody człowiek, który będzie chciał uzyskać świadectwo kwalifikacyjne, będzie musiał, oprócz części teoretycznej, zdawać część praktyczną" - powiedziała Szumilas.

"Chcemy podnieść jakość egzaminów zawodowych, dlatego też ta część praktyczna egzaminu zawodowego może być organizowana przez pracodawców na terenie zakładów pracy, ale musi się to odbywać zgodnie ze standardami określonymi przez ministra edukacji narodowej, a więc egzaminatorzy, którzy są wyznaczani przez te zakłady pracy, muszą mieć kwalifikacje i przeszkolenie zgodne ze standardami ministra edukacji; również stanowiska egzaminacyjne muszą być przygotowane zgodnie z tymi standardami" - tłumaczyła Szumilas.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.