PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Egzaminy na aplikacje prawnicze trudniejsze niż przed rokiem? Więcej osób oblało

  • Autor: PAP/KO
  • 26 wrz 2022 16:53

Zdawalność sobotnich egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką i radcowską wyniosła ponad 41 proc.; przed rokiem było to ponad 59 proc.; zdawalność egzaminów na aplikacje notarialną i komorniczą była także nieco niższa - wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Egzaminy na aplikacje prawnicze trudniejsze niż przed rokiem? Więcej osób oblało
Kandydaci na aplikantów w ciągu 150 minut rozwiązywali testy jednokrotnego wyboru, liczące po 150 pytań (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • W sobotę w całym kraju odbyły się coroczne egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą.
  • W tym roku do egzaminów dopuszczone zostały 6 tys. 62 osoby. Jak poinformował w poniedziałek resort sprawiedliwości ostatecznie przystąpiło do nich 5 tys. 806 osób.
  • Według szacunkowych danych uzyskanych przez MS od przewodniczących komisji egzaminacyjnych do egzaminów na aplikację adwokacką przystąpiły 2173 osoby, a zdało je 911 osób, co stanowi 41,9 proc. przystępujących. Tymczasem w roku 2021 zdawalność wyniosła 59,8 proc.

Najwyższą zdawalność, jeśli chodzi o egzaminy wstępne na aplikację adwokacką odnotowano w komisji egzaminacyjnej w Opolu - 52,6 proc. oraz w komisji egzaminacyjnej w Katowicach - 52,4 proc., najniższą zaś w komisji egzaminacyjnej w Toruniu - 29,3 proc.

Czytaj też: Maszynista ze słabszym wzrokiem. Obniżamy kryteria

Natomiast do egzaminu wstępnego na aplikację radcowską w tym roku przystąpiło 2791 osób, zdało 1151 osób, co stanowi 41,2 proc. W roku 2021 zdawalność wyniosła 59 proc.

W przypadku tej aplikacji najwyższą zdawalność odnotowano w komisji egzaminacyjnej w Krakowie - 53,3 proc., najniższą zaś w komisji egzaminacyjnej w Olsztynie - 22,2 proc.

Do egzaminu wstępnego na aplikację notarialną przystąpiły zaś 682 osoby, zdało go 389 osób, co stanowi 57 proc. W roku 2021 zdawalność wyniosła 60,7 proc.

W odniesieniu do egzaminu na aplikację notarialną najwyższą zdawalność odnotowano w komisji egzaminacyjnej w Poznaniu - 68 proc., najniższą zaś w komisji egzaminacyjnej we Wrocławiu - 52,3 proc.

Do egzaminu wstępnego na aplikację komorniczą przystąpiło w sobotę 160 osób, zdało go 98 osób, co stanowi 61,3 proc. W roku 2021 zdawalność wyniosła 64,2 proc.

Na egzaminie na aplikację komorniczą, najwyższą zdawalność odnotowano w komisji egzaminacyjnej w Krakowie - 71,1 proc., najniższą zaś w komisji egzaminacyjnej w Warszawie - 56,9 proc.

Na czym polega egzamin na aplikację?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Egzaminy na aplikacje prawnicze trudniejsze niż przed rokiem? Więcej osób oblało

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA