Egazaminy adwokackie i radcowskie w porządku, gorzej z komorniczymi

Zdawalność w egzaminach na aplikacje: adwokacką i radcowską okazała się zbliżona do zeszłorocznej; w przypadku adwokackiej wyniosła 54 proc. zaś radcowskiej 46 proc. - poinformował resort sprawiedliwości na podstawie wstępnych wyników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Egazaminy adwokackie i radcowskie w porządku, gorzej z komorniczymi

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 wrz 2014 8:40


Zdawalność na aplikację notarialną wyniosła 44 proc., zaś na aplikację komorniczą ok. 34 proc. Pełne i ostateczne wyniki - jak zapowiada MS - powinny być znane do 1 października.

28 września ponad 10 tys. osób przystąpiło do państwowych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Egzaminy odbyły się w 24 miastach w Polsce. Spośród 10 108 osób, które zgłosiły się do tegorocznych egzaminów, najwięcej - 4 885 osób - zgłosiło się na aplikację radcowską. Na aplikację adwokacką zgłosiło się 3 845 kandydatów, notarialną - 820, zaś komorniczą 558.

Czytaj też: Zmiany w dyscyplinarkach adwokatów i radców

Jak poinformowała dyrektor departamentu zawodów prawniczych i dostępu do pomocy prawnej resortu sprawiedliwości Iwona Kujawa, nieoficjalne informacje o rezultatach egzaminów pochodzą z 24 spośród 29 komisji przeprowadzających egzaminy na aplikację adwokacką i 23 spośród 26 komisji zajmujących się aplikacją radcowską.

"Wyniki te zadowalają, one pozwalają samorządom prawniczym na zaplanowanie szkoleń. Są też sygnałem dla studentów, jaki poziom oczekiwań im się stawia, żeby w przyszłości rozpoczęli aplikację" - powiedziała Kujawa.

Czytaj też: Może zabraknąć pracy dla adwokatów

Z kolei egzaminy na aplikację notarialną przeprowadzało sześć komisji, zaś komorniczą - siedem. Według uzyskanych dotychczas informacji w przypadku egzaminu na aplikację notarialną zdało 350 osób, zaś komorniczą 181.

"Zdawalność na aplikację komorniczą jest znacznie niższa niż w latach ubiegłych. Zmieniły się jednak przepisy dotyczące naboru na tę aplikację, bo m.in. uprzednio wystarczyło 90 punktów, aby zdać egzamin, a teraz trzeba było uzyskać 100, tak jak w przypadku pozostałych zawodów prawniczych" - zaznaczyła Kujawa.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.