PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

EEC, Jarosław Gowin: Mamy problem z liceum i studiami wyższymi

Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego, uznaje 3-letnie liceum za najsłabszy element systemu polskiej edukacji. Za bezwzględny warunek poprawienia jakości kształcenia uznaje przywrócenie 4-letniej nauki w liceum – wynika z wypowiedzi wicepremiera podczas IX edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

EEC, Jarosław Gowin: Mamy problem z liceum i studiami wyższymi
Jarosław Gowin (fot. Ministerstwo nauki/twitter)
REKLAMA

- Polacy są dobrze wykształceni na poziomie szkół podstawowych i gimnazjów, mamy natomiast problem z 3-letnim liceum – powiedział Jarosław Gowin podczas wystąpienia w Katowicach. Jak dodał, problem istnieje także na poziomie szkolnictwa wyższego, którego skazą – jak stwierdził – jest nadmierne umasowienie. 

-  To nadmierne umasowienie doprowadziło do tego, że polskie uczelnie kształcą w ostatnich latach słabiej niż poprzednio i słabiej niż mogłyby kształcić – ocenił Gowin. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wyjaśnił, że obowiązujący do końca ubiegłego roku mechanizm finansowania uczelni sprawiał, że w warunkach niżu demograficznego opłacało im się „przyjmować” i „przetrzymywać każdego”. Po wprowadzonych zmianach kluczowa w finansowaniu stała się nie liczba studentów, ale ich proporcja w stosunku do liczby pracowników naukowych (przykład stanowić mogą kraje skandynawskie, gdzie na jednego pracownika uczelni przypada 12 studentów). 

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego „Człowiek w centrum – gospodarka, rynek, praca", który odbył się podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EEC, Jarosław Gowin: Mamy problem z liceum i studiami wyższymi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA