PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

EEC, Jarosław Gowin: Koniec z masowością kształcenia na uczelniach wyższych

Zmienił się system finansowania uczelni wyższych. Koniec z zasadą „im więcej studentów, tym więcej pieniędzy”. Od teraz liczy się odpowiednia proporcja między liczbą studentów a pracownikami naukowymi. Dzięki temu jakość kształcenia ma być wyższa – zapowiedział podczas IX edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

EEC, Jarosław Gowin: Koniec z masowością kształcenia na uczelniach wyższych
Jarosław Gowin (fot.PTWP)
REKLAMA

- Odchodzimy od tego, co jest największą plagą polskich uczelni, czyli od masowości kształcenia – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Jak przekonuje zasady, które obowiązywały jeszcze do niedawna, w dobie niżu demograficznego doprowadziły do obniżenia jakości nauczania na studiach. - Uczelniom opłacało się przyjmować każdego studenta i „przepuszczać” go przez studia. Bo pieniądze szły za studentem Im więcej ich było, tym więcej pieniędzy otrzymywały uczelnie – tłumaczy zmianę zasad finansowania.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zgodnie z nowymi wytycznymi, nie będzie brana pod uwagę liczba studentów, a cały szereg projakościowych wskaźników. Jednym z najważniejszych będzie zachowanie odpowiedniej proporcji między liczbą studentów a liczbą pracowników naukowych.

- Optymalnie, gdy na jednego pracownika naukowego będzie przypadało nie więcej niż 12-13 studentów. Za zachowanie tej proporcji uczelnie będą gratyfikowane finansowo. Gdy studentów będzie więcej, uczelnie zaczną tracić. Dzięki poziom kształcenia z pewnością poprawi się – przekonuje Gowin.

Artykuł powstał podczas wystąpienia Jarosława Gowina w trakcie panelu dyskusyjnego „Człowiek w centrum – gospodarka, rynek, praca", który odbył się podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EEC, Jarosław Gowin: Koniec z masowością kształcenia na uczelniach wyższych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA