×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Edukacja zdalna fatalna dla rynku pracy

 • Autor: PAP/AH
 • Opublikowano: 3 sty 2023 7:30

Zaległości w nauce wywołane lekcjami na odległość nie są problemem tylko na tu i teraz dla uczniów. Mogą mieć potężne przełożenie na rynek pracy i PKB – ostrzegają eksperci UW w raporcie o ekonomicznych skutkach zamknięcia szkół podczas pandemii, opisywanym we wtorek przez "Dziennik Gazetę Prawną".

Edukacja zdalna fatalna dla rynku pracy
Edukacja zdalna w pandemii odbije się na przyszłych pokoleniach pracowników. fot. pixabay
REKLAMA
 • Edukacja zdalna w pandemii odbije się na przyszłych pokoleniach pracowników. Nie obejdzie się też bez strat dla całej gospodarki.
 • Z dużym prawdopodobieństwem w mniejszych miastach i na wsiach luka edukacyjna jest jeszcze większa, szczególnie w samorządach, gdzie nie wszyscy mieli odpowiedni sprzęt, internet.
 • Autorzy raportu zaznaczają, że negatywne skutki spowoduje też reforma edukacji z 2016 r., w wyniku której zmniejszono o rok czas wspólnej edukacji ogólnokształcącej dla wszystkich.

"Badacze Uniwersytetu Warszawskiego i Banku Światowego nie pozostawiają złudzeń. Z ich raportu, powstałego na podstawie badań PISA nadzorowanych przez OECD, wynika, że edukacja zdalna w pandemii odbije się na przyszłych pokoleniach pracowników. Nie obejdzie się też bez strat dla całej gospodarki" - donosi "DGP".

Gazeta przypomina, że badania PISA mierzą postępy 15-latków w takich porównywalnych dziedzinach, jak: matematyka, czytanie ze zrozumieniem, nauki przyrodnicze. Wyniki warszawskich uczniów, którzy przed pandemią należeli do światowej czołówki, wypadły w 2021 r. o ok. 20-40 pkt słabiej na skali PISA niż w badaniach przedpandemicznych. "To strata, która przekłada się na równowartość około dwóch zaprzepaszczonych lat edukacji. To dramatycznie niższe wyniki, niż uzyskiwali uczniowie jeszcze w 2018 r." - podkreśla "DGP".

czytaj także: Nauka zdalna z powodu wzrostu cen energii i braku opału? MEiN wydało komunikat

Dr Tomasz Gajderowicz, współautor badań z Evidence Institute i Wydziału Nauk Ekonomicznych UW zwraca uwagę, że z dużym prawdopodobieństwem w mniejszych miastach i na wsiach luka edukacyjna jest jeszcze większa, szczególnie w samorządach, gdzie nie wszyscy mieli odpowiedni sprzęt, internet.

"Mechanizm przełożenia się luki edukacyjnej na gospodarkę i zarobki wynika natomiast wprost z produktywności. W uproszczeniu: niższy poziom kapitału ludzkiego w gospodarce (który buduje się poprzez edukację) oznacza nieco niższą produktywność - mniej efektywne działanie na rynku pracy" - wskazuje dziennik.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Edukacja zdalna fatalna dla rynku pracy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • JK 2023-01-03 09:15:02

  ciekawe, czy autorzy opracowania wzieli pod uwagę jakim benefitem jest codzienna praca przy komputerze przez tych uczniów. Jedną z luk kompetencyjnych jest obsługa oprogramowania komputera innego niż gry, a tu benefit jest jasny dla pracodawców. Wielu może "zdziwi", że pokolenie 20-30 latków nie potrafi obsłużyć poczty czy worda (o excelu czy power point nie wspominając), a z całym szacunkiem - na rynku pracy liczy się nie to, czy wiesz co to fotosynteza tylko czy umiesz szybko wklepać dane do systemu...

  • Hjdbbd 2023-01-03 10:13:12

   Mam podobna refleksje. Maja zaleglosci w wiedzy do krzyzowek, ktorej większość nigdy do niczego nie uzyje ale w zamian nauczyli sie zdalnej komunikacji i narzędzi komputerowych. Mysle, ze wiekszosci wyjdzie to na dobre, a Ci którym bylo pisane wymagajace wykształcenie zrobia to i tak bez pomocy panstwa

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA