Zintegrowany System Kwalifikacji to potwierdzenie realnych kompetencji pracowników. - Mam nadzieję, że wkrótce zaczniemy dostrzegać plusy tego rozwiązania - mówi Anna Wolska, zastępca dyrektora ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji Instytutu Badań Edukacyjnych.
-
- •4 paź 2019 13:30

Zintegrowany System Kwalifikacji to zaświadczenie potwierdzające nasze umiejętności. System, który opiera się na doświadczeniach krajów europejskich, jest odpowiedzią na zmiany zachodzące na rynku pracy i w gospodarce.
- W przypadku Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji nie chodzi o „zwykły papierek”. Tu mamy do czynienia z dokumentem potwierdzającym to, co naprawdę umiemy i potrafimy zrealizować w miejscu pracy. Jest zasadnicza różnica między nim a na przykład zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia. Certyfikat opatrzony poziomem Europejskiej oraz Polskiej Ramy Kwalifikacji mówi nam rzeczywiście o tym, co dany pracownik potrafi wykonać. Odnosimy się tu do efektów, a nie do samego procesu kształcenia - tłumaczy Anna Wolska z Instytutu Badań Edukacyjnych.
Jak podkreśla, działania realizowane w naszym kraju: wprowadzenie ZSK czy reforma szkolnictwa zawodowego pomagają uporządkować dość skomplikowaną sytuację na rynku. Pracy jest jednak dużo.
- Edukacja, rynek pracy i przedsiębiorstwa mówią dwoma różnymi językami. Mam nadzieję, że Zintegrowany System Kwalifikacji pomoże im lepiej skomunikować swoje potrzeby i uporządkować pewne procesy kształcenia - podkreśla Wolska.
Przeczytaj także: Certyfikat w marketingu? To może być dobry pomysł
ZSK porządkuje informacje o zakresie wiedzy i kwalifikacjach zawodowych, jakie podczas nauki w poszczególnych zawodach zdobywają uczniowie czy dorośli podnoszący swoje kwalifikacje. Prace nad tym narzędziem zostały uruchomione w Polsce w 2015 roku.
Kwalifikacje rynkowe to wiedza, jaką pozyskujemy poza szkołą i uczelnią: kursy, szkolenia oferowane przez firmy szkoleniowe lub pracodawców czy stowarzyszenia.


Słowa kluczowe
- Anna Wolska
- Instytu Badań Edukacyjnych
- Zintegrowany System Kwalifikacji
- Wschodni Kongres Gospodarczy
- edukacja
- rynek pracy
- kwalifikacje zawodowe
KOMENTARZE (1)