×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zintegrowany System Kwalifikacji sposobem na integrację rynku pracy i szkół

Zintegrowany System Kwalifikacji to potwierdzenie realnych kompetencji pracowników. - Mam nadzieję, że wkrótce zaczniemy dostrzegać plusy tego rozwiązania - mówi Anna Wolska, zastępca dyrektora ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji Instytutu Badań Edukacyjnych.

Zintegrowany System Kwalifikacji sposobem na integrację rynku pracy i szkół
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Zintegrowany System Kwalifikacji to zaświadczenie potwierdzające nasze umiejętności. System, który opiera się na doświadczeniach krajów europejskich, jest odpowiedzią na zmiany zachodzące na rynku pracy i w gospodarce.

- W przypadku Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji nie chodzi o „zwykły papierek”. Tu mamy do czynienia z dokumentem potwierdzającym to, co naprawdę umiemy i potrafimy zrealizować w miejscu pracy. Jest zasadnicza różnica między nim a na przykład zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia. Certyfikat opatrzony poziomem Europejskiej oraz Polskiej Ramy Kwalifikacji mówi nam rzeczywiście o tym, co dany pracownik potrafi wykonać. Odnosimy się tu do efektów, a nie do samego procesu kształcenia - tłumaczy Anna Wolska z Instytutu Badań Edukacyjnych.

Jak podkreśla, działania realizowane w naszym kraju: wprowadzenie ZSK czy reforma szkolnictwa zawodowego pomagają uporządkować dość skomplikowaną sytuację na rynku. Pracy jest jednak dużo. 

- Edukacja, rynek pracy i przedsiębiorstwa mówią dwoma różnymi językami. Mam nadzieję, że Zintegrowany System Kwalifikacji pomoże im lepiej skomunikować swoje potrzeby i uporządkować pewne procesy kształcenia - podkreśla Wolska.

Przeczytaj także: Certyfikat w marketingu? To może być dobry pomysł

ZSK porządkuje informacje o zakresie wiedzy i kwalifikacjach zawodowych, jakie podczas nauki w poszczególnych zawodach zdobywają uczniowie czy dorośli podnoszący swoje kwalifikacje. Prace nad tym narzędziem zostały uruchomione w Polsce w 2015 roku.

Kwalifikacje rynkowe to wiedza, jaką pozyskujemy poza szkołą i uczelnią: kursy, szkolenia oferowane przez firmy szkoleniowe lub pracodawców czy stowarzyszenia. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zintegrowany System Kwalifikacji sposobem na integrację rynku pracy i szkół

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • MagdaS. 2019-10-06 20:03:29

    Jestem absolutnie na tak, ale oddajmy sprawiedliwość tym, którzy nad systemem pracowali od początku. Raport referencyjny to rok 2013, a prace zaczęły się jeszcze wcześniej...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA