PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

E-learning zdominuje rynek szkoleniowy? Zdania są podzielone

- E-learning jest jak huragan, który zmiecie tradycyjne szkolenia z rynku. Na Zachodzie jest to już bardzo widoczne - uważa Robert Reinfuss, doradca biznesowy. Nie wszyscy jednak podzielają tę opinię.

E-learning zdominuje rynek szkoleniowy? Zdania są podzielone
Główną zaletą e-learningu, na którą wskazali respondenci badania, jest możliwość nauki w dowolnym momencie (53 proc.) oraz brak konieczności opuszczania miejsca pracy (60 proc.). (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • E-learning w Polsce rozwija się - choć nie w takim tempie jak na zagranicznych rynkach.
  • Niektórzy eksperci sądzą, że to przyszłość polskiego rynku szkoleniowego.
  • Inni z kolei twierdzą, że to mało efektywne narzędzie i nie wróżą mu przyszłości.

Rynek pracy przechodzi transformację, a wraz z nim obszar szkoleń. - Dużo się zmieni na rynku szkoleniowym. Jesteśmy w tej chwili w fazie olbrzymiej konsumpcji funduszy europejskich i one bardzo zniekształciły ten rynek. To znaczy spowolniły zmiany, które są naturalne. Będziemy odchodzili od szkoleń w dotychczasowej formie, ponieważ nie mają one biznesowego uzasadnienia. Firmy potrzebują konkretnych kompetencji, aby realizować swoje cele, jednak nie są zainteresowane finansowaniem szkoleń na taką skalę – ocenia Robert Reinfuss, doradca biznesowy.

Czytaj też: Benefity to za mało. Jak podnieść zaangażowanie pracowników?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Części umiejętności nie da się wykształcić za pomocą zewnętrznych szkoleń. Kompetencje te są specyficzne i skrojone pod daną firmę, dlatego pracownicy muszą uczyć się od innych współpracowników.

– Można się ich nauczyć tylko w pracy – „on the job”. Czyli w zakresie specyficznych szkoleń zawodowych prawdziwymi uniwersytetami są firmy. W żadnym stopniu nie zmniejsza to roli szkół i uniwersytetów w kształceniu ogólnym – dodaje Reinfuss.

Samorozwój a e-lerning

Najważniejsza zmiana według Roberta Reinfussa jest jednak taka, że za rozwój pracownika będzie odpowiedzialny on sam, a nie firma. - To on będzie sobie kształtował swój rozwój, szkolenia i będzie czytał to, co chce i kiedy chce - mówi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: E-learning zdominuje rynek szkoleniowy? Zdania są podzielone

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jan Śpica 2018-01-12 10:15:58

    Dzień Dobry/Dobry Wieczur Nie Przejmujcie sie pisaniem Jestem Samoukiem nie uczyłem sie i musiałem do Szkoły iś Czy Muj Życiowy Cel Osiogniecia Powiedzie sie Jestem Prywatnym Wynalascom Muj Cel to Uleprzyć Świat jak Najlepiej Mam i Bende miał Pomysły Patenty Niemam Piniedzy na Ochrone Patentu Pomysłu Niewiem Kto By Zraizował Moje Pomysły Patenty Może wy Wiecie Może to wy Nowe Miejc Pracy Bendom Mam Pomysły Patent Jeden z Patentu Pomysłu to Produkcja Papieru Specjalnego na rospałke Ognia w Piecach wiem jake to musi być mam dwie opcje Piersze Specjalny Papier drugie Podobne do Papieru Chce zaczońć Produkcje ( Nawet mam ine Pomusły Patenty coś Leprzego ) Czekam na Szypkom Odpowieć muj Mail;janspica6@gmail.com Pisze na Poważnie Można zaczońć od Małej działalności do durzej Działalności Nie Można Rospalać Hemiom Jestem Dobry i Bende Pomagał Ludziom zaczne od Bezdomnych i Skoncze na ty co majom za mało Piniedzy Nieda sie żeby ludzie Piniedzy niemieli Jest zły System trzeba to zmienić i ine Sprawy Tak niemożna Żyć Bende Całe Życie to zmieniał Wiem jak Powino być ??????

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA