×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Dziś zwykłe studia to za mało. Oto najciekawsze nowości na polskich uczelniach

Uczelnie ruszyły już z rekrutacją na nowy rok akademicki. Studentów kuszą nowymi kierunkami, m.in. elektromobilnością, twórczym pisaniem czy zarządzaniem w ochronie zdrowia. Ale na tym nie koniec. Coraz częściej na liście nowości znajdziemy kierunki prowadzone w pełni w języku obcym. Eksperci nie mają wątpliwości, że posiadanie dyplomu z ukończonych studiów w języku angielskim to duży atut na rynku pracy.

Dziś zwykłe studia to za mało. Oto najciekawsze nowości na polskich uczelniach
W Polsce działa obecnie 369 uczelni, w tym 131 to placówki publiczne, 220 niepubliczne, jest też 17 uczelni kościelnych. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Ruszyły rekrutacje na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie. Ponad 350 uczelni w Polsce właśnie czeka na nowych studentów.
 • Najstarsza uczelnia w Polsce, czyli Uniwersytet Jagielloński, przygotowała ponad 17 tys. miejsc i 270 kierunków, w tym siedem nowości. Uniwersytet Warszawski do zapełnienia ma ponad 19 tys. miejsc, a do wyboru osiem nowych programów. 
 • Widać, że uczelnie stawiają na rozwój kierunków wykładanych w języku angielskim. - Widzimy, jak ważne dla naszej kadry i studentów jest kształcenie w językach obcych - przyznaje rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik, gdzie oferta studiów w języku angielskim również poszerzy się od października.

Choć Eurostat podaje, że w Polsce coraz mniej osób kończy studia wyższe, to uczelnie na brak chętnych nie mogą narzekać. Z danych resortu nauki wynika, że w kończącym się właśnie roku akademickim na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie zgłosiło się ponad 1 mln kandydatów. Nie każdy z nich dostał wymarzony indeks. Przyjęto w sumie ok. 350 tys. studentów. Rok wcześniej (2020/2021) było prawie 960 tys. kandydatów. Liczba przyjętych studentów była podobna - wyniosła ok. 350 osób. Czym uczelnie kuszą w tym roku?

Studia w języku angielskim

Do stałej, dobrze znanej kandydatom oferty dołączyło sporo nowości. Jednak poza "klasycznymi" kierunkami wykładanymi w języku polskim uczelnie stawiają na rozwój kierunków prowadzonych w języku angielskim. 

Na Uniwersytecie Warszawskim rekrutacja ruszyła w poniedziałek 6 czerwca. Limity w rekrutacji otwartej na studia I stopnia, jednolite studia magisterskie oraz studia II stopnia wynoszą na studiach stacjonarnych 14 255 miejsc, na studiach niestacjonarnych 4833 miejsc. Dodatkowo uczelnia przygotowała 2437 miejsc w rekrutacji przeznaczonej dla kandydatów z Ukrainy. W sumie UW przygotował ponad sto propozycji. W tym roku kandydaci mogą wybierać dodatkowo osiem nowych programów studiów. Co ważne, z tych ośmiu nowych kierunków aż pięć prowadzonych będzie w języku angielskim. To m.in. „African studies” czy „studia kanadyjskie”.

Czytaj więcej: Dyplom MBA to ogromny skok pensji. Zobaczcie, o ile więcej można zarobić

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Dziś zwykłe studia to za mało. Oto najciekawsze nowości na polskich uczelniach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Karol 2022-06-08 00:51:45

  Obojętnie jakie, nawet gender studia. O ile ktoś mi zagwarantuje, że nie będzie marksistów jako kadry nauczycielskiej. No ale w sumie gender studia to taka kwintesencja narksizmu. No i jeśli już są ci marksiści...Czy bdb tylko dla swoich kacapów mają zarezerwonane? By jeden brał kasę z kilku uczelni a drugi stypendia tak samo? Niech przestaną ci msrksiści okradać państwo i tyle.

 • Marta 2022-06-07 21:23:04

  To Ukraincy w Polsce na studia mają pierwszeństwo?

  • Karol 2022-06-08 00:53:03

   Tak. Tamara musi iść na studia by jej cała rodzina miała zapewniony pobyt w Polsce.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA