Dziś za każdego studenta uczelniom płaci się tyle samo. To może się skończyć

• Nakłady na uczelnie powinne być powiązane z poziomem nauczania - uważa Jarosław Gowin.
• Czy w Polsce jest za dużo uczelni wyższych? To otwarty temat do dyskusji.
• Sposobem na poprawienie jakości kształcenia może być ich konsolidacja i ściślejsza współpraca.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dziś za każdego studenta uczelniom płaci się tyle samo. To może się skończyć

PODZIEL SIĘ


Autor: MIW

18 sty 2016 15:26


Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce zmienić ustawę o szkolnictwie wyższym. Nowości mają pojawić się też w kwestii finansowania uczelni. Tak w poniedziałek (18 stycznia) zapowiedział w Katowicach Jarosław Gowin, szef resortu i zarazem wicepremier rządu.

- Będziemy dążyć do tego, aby nakłady na szkolnictwo wyższe rosły, przy czym – moim zdaniem - wzrost nakładów na szkolnictwo wyższe powinien być połączony z uruchomieniem bodźców projakościowych. Dziś za każdego studenta uczelniom płaci się tyle samo. Być może za lepszego maturzystę należałoby płacić uczelniom więcej – mówił szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego.

Gowin wykluczył możliwość zrezygnowania przez Polskę z systemu bolońskiego, choć zaznaczył, że być może najlepsze uczelnie powinny mieć możliwość autonomicznej decyzji, jaki model kształcenia (3+2, czy jednolite studia magisterskie) wybrać. Jak stwierdził trzeba przemyśleć przyszłość Polskiej Akademii Nauk, a także kwestię ewentualnej konsolidacji placówek naukowych.

- Polska ma cztery razy więcej uczelni w przeliczeniu na liczbę mieszkańców niż Niemcy. W przypadku uczelni publicznych dwa razy więcej. Pytanie, czy to nie prowadzi do obniżenia jakości kształcenia i pracy badawczej? – pytał Gowin.

Minister zapowiedział, że jego resort zamierza wystąpić z inicjatywą napisania nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Ma ona uwolnić uczelnie od nadmiernej biurokracji i zapewnić im więcej autonomii.

- Obecna ustawa była już tyle razy nowelizowana, że jest właściwie nieczytelna. Potrzebujemy nowej ustawy, przy czym ona musi być poprzedzona możliwie najszerszą debatą środowiskową. Daliśmy sobie na to trzy lata – zapowiedział Gowin.

Pierwszym krokiem do napisania nowej ustawy ma być konkurs. Ministerstwo określi ramowe wytyczne, a zespoły ekspertów reprezentujących środowisko akademickie przygotują trzy konkurencyjne projekty nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Dopiero w ślad za wywołaną w ten sposób debatą ministerstwo we współpracy ze środowiskiem akademickim przystąpi do tworzenia nowej ustawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.