Pedagog to zawód wiążący się z ogromną odpowiedzialnością; nauczyciele swoją codzienną pracą i postawą kształtują charaktery swoich podopiecznych - napisał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w liście z okazji przypadającego w sobotę Dnia Edukacji Narodowej.

• Pedagog to zawód wiążący się z ogromną odpowiedzialnością - napisał Michalak.
• Nauczyciele swoją codzienną pracą i postawą kształtują charaktery swoich podopiecznych - zaznaczył.
• Rzecznik Praw Dziecka życzył nauczycielom wiele satysfakcji z pracy z dziećmi oraz tego, by ze swoimi uczniami tworzyli zgrany zespół, oparty na wzajemnym szacunku.
"Dobry pedagog to osoba, która potrafi w przystępny sposób przekazać wiedzę. Zawsze znajduje czas na rozmowę z uczniami i wyjaśnianie im wątpliwości, wysłuchanie ich trosk, problemów, czy przeżywanie z nimi radości. To zawód, wiążący się z ogromną odpowiedzialnością. Codzienną pracą i postawą wychowawcy kształtują charaktery swoich podopiecznych, a tym samym przygotowują ich na dorosłe, pełne wyzwań życie" - napisał Michalak w liście adresowanym do nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty.
Podkreślił, by zawsze pamiętali, że uczniowie ich potrzebują nawet wtedy, gdy odrzucają pomocną dłoń, buntują się. "Niekiedy nam, dorosłym, trudno odnaleźć się w gąszczu codziennych spraw; uczniowie tym bardziej potrzebują mądrych przewodników po świecie i zasadach nim rządzących" - zaznaczył.
Przypomniał słowa kanclerza Jana Zamoyskiego, które znalazły się w akcie fundacyjnym Akademii Zamojskiej: "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie". "To motto pojawia się bardzo często w debacie na temat szkolnictwa - jego trafności nie można podważyć. Jest wezwaniem do pracy, ale także przestrogą, że nasza przyszłość zależy od tego, w co wyposażymy młodych, zanim rozpoczną dorosłe życie" - napisał Rzecznik Praw Dziecka.
Czytaj też: Koniec nijakich nauczycieli po nijakich uczelniach
"Pamięć o Wielkich stwarza ogromną przestrzeń do dyskusji, w jaki sposób przenieść Ich idee oraz wartości na grunt współczesnego świata". Pozwala również na uświadomienie młodemu pokoleniu, w jak skomplikowanej rzeczywistości może znaleźć się człowiek, stając przed trudnymi wyborami" - zauważył Michalak. Zachęcał gorąco do aktywnego udziału w obchodach Roku Ireny Sendlerowej, jakim Sejm, na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił rok 2018, oraz do podjęcia projektów edukacyjnych upamiętniających ją.

KOMENTARZE (0)