Konferencja Dziekanów Wydziałów Farmaceutycznych Uczelni Medycznych przygotowała oficjalne stanowisko wobec toczących się prac nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty.
- PTWP - RynekAptek.pl
- •11 lip 2018 8:41

- Ustawa o zawodzie, poza uporządkowaniem zasad wykonywania zawodu, powinna doprowadzić do rozszerzenia uprawnień zawodowych w taki sposób, aby zgodnie z panującymi w krajach wysoko rozwiniętych standardami włączyć farmaceutę do systemu świadczeń opieki zdrowotnej. Jest to niezbędne dla samego systemu – efektywniejsze wykorzystanie potencjału zawodowego farmaceutów spowoduje powstanie oszczędności w budżecie kraju, co wyraźnie widać np. na modelu anglosaskim – wskazuje cytowany przez portal RynekAptek.pl dr hab. Wojciech Miltyk, przewodniczący Konwentu Dziekanów Wydziałów Farmaceutycznych KRAUM.
Za rozszerzeniem uprawnień kryje się m. in. potrzeba świadczenia refundowanej opieki farmaceutycznej, wdrażania kontynuacyjnej preskrypcji farmaceutycznej i świadczenia usług z zakresu ochrony zdrowia publicznego (o charakterze profilaktycznym i edukacyjnym).
- Dla systemu oznacza to odciążenie lekarzy, pielęgniarek od tych czynności, z których pacjent może skorzystać w aptece. Apteka jest najbardziej dostępną placówką ochrony zdrowia (usługi są świadczone w nocy, w niedziele i święta; dodatkowo w aptekach nie ma długich kolejek pacjentów oczekujących). Dla zawodu oznacza to rozwój kompetencji, rozszerzenie zakresu samodzielności zawodowej oraz możliwość refundowania konsultacji farmaceutycznej, która dzisiaj jako jedyna porada medyczna jest bezpłatna – ocenia przewodniczący Konwentu.
W ocenie Konwentu niezbędna jest także strategiczna zmiana w podejściu do wymogu posiadania dodatkowych kwalifikacji przez farmaceutę, zdobywanych podczas szkolenia podyplomowego.
- Wymogiem bezwzględnym powinna być zasada, zgodnie z którą kierownikiem apteki może być tylko specjalista. Jest to konieczne również dla wyznaczenia szczebli kariery zawodowej w aptece. Przy czym ze względu na wieloletnie odejście ustawodawcy od tego obowiązku, który funkcjonował przez wiele lat przed rokiem 2002 aktualna liczba farmaceutów –specjalistów jest niewystarczająca i potrzebny jest okres przejściowy na wprowadzenie tych zapisów – uważają Dziekani.


KOMENTARZE (0)