Działalność kulturalna: Ministerstwo chce większych dotacji dla uczelni artystycznych

• Ministerstwo chce, aby uczelnie otrzymywały większe dotacje na działalność kulturalną.
• Szkolnictwo artystyczne musi mieć zapewnioną dobrą sytuację finansową na rozwój dydaktyki i działalności kulturotwórczej
• Działalność kulturotwórcza instytucji decyduje po poziomie polskiej kultury.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Działalność kulturalna: Ministerstwo chce większych dotacji dla uczelni artystycznych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

30 mar 2016 17:23


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce, aby uczelnie otrzymywały "w większym stopniu" dotacje na prowadzoną tam, obok edukacyjnej i dydaktycznej, działalność kulturalną - powiedział w środę (30 marca) w Katowicach wicepremier, szef tego resortu Piotr Gliński.

"Uważam, że uczelnie to jedne z najważniejszych instytucji kultury i mam nadzieję, że już niedługo będą mogły w większym stopniu korzystać także ze środków MKiDN na prowadzenie działalności kulturalnej, oprócz swojej normalnej działalności edukacyjnej, pedagogicznej" - powiedział Gliński.

Wicepremier wziął w środę udział w uroczystości nadania tytułu honoris causa wybitnemu muzykologowi prof. Mieczysławowi Tomaszewskiemu przez Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Wicepremier zapowiedział również starania, "aby nauczanie muzyki i plastyki wróciło w pełnym wymiarze do szkolnictwa powszechnego". "Planujemy także otwarcie programu, który dedykowany byłby działaniom aktywizującym młodzież ze szkolnictwa powszechnego do czynnego udziału w sztuce oraz wychowującym młodzież na świadomych odbiorców kultury" - dodał minister.

Gliński zapewnił także zgromadzonych na uroczystości przedstawicieli wielu uczelni artystycznych o prowadzonych przez niego staraniach, aby "szkolnictwo artystyczne miało zapewnioną dobrą sytuację finansową, która pozwoli nie tylko na utrzymanie dobrej kondycji, ale także na rozwój dydaktyki i działalności kulturotwórczej".

Minister wskazał również, że "działalność kulturotwórcza instytucji artystycznych, instytucji naukowych, edukacyjnych, akademickich w zakresie sztuki, kultury jest szalenie istotna". "W jakiejś mierze decyduje przecież o poziomie polskiej kultury" - ocenił.

Obecnie - jak podał Gliński - w Polsce na uczelniach artystycznych studiuje ok. 16 tys. osób, a działalność dydaktyczną prowadzi tam ponad 3 tys. pedagogów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.