PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Dyplom zagranicznej uczelni ułatwia start na rynku pracy. Także w Polsce

  • Justyna Koc
    jk
  • 17 mar 2016 14:38

• Coraz więcej firm zwraca uwagę na międzynarodowe wykształcenie podczas rekrutacji.
• Jak wynika z badania Komisji Europejskiej, tylko na przestrzeni ostatnich 10 lat odnotowano wzrost z 37 proc. do 64 proc. deklaracji pracodawców, którzy wskazują, że międzynarodowe studia stanowią atut u kandydatów do pracy.
• Dyplom znanej, światowej uczelni obniża ryzyko bezrobocia i jest coraz bardziej doceniany w Polsce.

Dyplom zagranicznej uczelni ułatwia start na rynku pracy. Także w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Badanie Komisji Europejskiej przeprowadzone wśród firm działających na terenie Europy jasno wskazuje, że doświadczenie w środowisku międzynarodowym już na studiach ułatwia start kariery zawodowej. Aż 64 proc. ankietowanych pracodawców, jest gotowa powierzyć takim osobom bardziej odpowiedzialne stanowiska niż ich konkurentom, którzy nie studiowali na zagranicznej uczelni.

Co ważne, niemal wszystkie firmy (92 proc.) wskazały, że studia w innym kraju pozwalają na wykształcenie różnorodnych cech, takich jak: ciekawość, umiejętność rozwiązywania problemów, tolerancyjność oraz pewność siebie.

- Studia za granicą, szczególnie w USA i w Wielkiej Brytanii mają odmienny charakter od tych, jakie znamy z polskich uniwersytetów. Po pierwsze program studiów jest bardziej elastyczny. Studenci w znacznej mierze decydują o tym, jakie przedmioty wybierają, mogą mieć interdyscyplinarną ścieżkę edukacji, dzięki której łączą różne dziedziny wiedzy. Po drugie atutem edukacji wyższej w innych krajach jest kładziony większy nacisk na zdobywanie praktycznych umiejętności pożądanych w pracy zawodowej. Po trzecie, absolwenci zagranicznych uczelni zdobywają wysokie kompetencje językowe, które już w toku nauczania potrafią wykorzystać w praktyce - mówi Maciej Dziedzic, dyrektor zarządzający The Swan School.

Polscy pracodawcy coraz częściej doceniają dyplomy zagranicznych uczelni (Fot. Fotolia)
Polscy pracodawcy coraz częściej doceniają dyplomy zagranicznych uczelni (Fot. Fotolia)

Zagraniczne systemy edukacji odpowiadają na kwestie, które są kluczowe dla przebadanych pracodawców – 78 proc. z nich wskazało, że odpowiednie doświadczenie praktyczne, jest dla nich kluczowe w procesie oceny danego kandydata. Co ciekawe, 92 proc. firm podkreśla, że ważne są przekrojowe umiejętności. Niemal taki sam odsetek (91 proc.) pracodawców deklaruje, że ważna jest odpowiednia wiedza o danej dziedzinie.

- Wyniki badań Komisji Europejskiej pokazują, że edukacja za granicą przynosi wymierne efekty. Stopa bezrobocia wśród studentów, którzy mają międzynarodowe doświadczenie, jest po pięciu latach od ukończenia studiów, niższa o 23 proc. niż średnia dla ich kategorii wiekowej – mówi Maciej Dziedzic.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dyplom zagranicznej uczelni ułatwia start na rynku pracy. Także w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA