PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Dwie rzeszowskie uczelnie dostały prawie 19 mln zł

  • Autor: PAP/JP
  • 14 maj 2021 12:50

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał niemal 19 mln zł dwóm rzeszowskim uczelniom - uniwersytetowi oraz politechnice. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na zakup aparatury badawczej oraz budowę serwerowni.

Dwie rzeszowskie uczelnie dostały prawie 19 mln zł
Uniwersytet Rzeszowski (fot. Kroton/Wikipedia/CC BY-SA 4.0)
REKLAMA

Uroczystość przekazania czeków rektorom obu uczelni odbyła się w piątek w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Jak podkreślił Czarnek, przekazane pieniądze wzmocnią potencjał naukowy zarówno uniwersytetu jak i politechniki. Ta ostatnia uczelnia dostała m.in. ponad 11 mln zł na budowę serwerowni.

Nawiązując do tych pieniędzy minister powiedział, że "skok informatyczny", który dzięki tej inwestycji będzie możliwy przyczyni się do jeszcze większej jakości badań i nauki.

Czarnek przekazał też obu rektorom czeki dla studenckich kół naukowych, które działają na uczelniach. "Myślę, że te niespełna 550 tys. zł dla studenckich kół naukowych w ramach programu +Studenckie koła naukowe tworzą innowacje+ będą bardzo dobrze tutaj spożytkowane" - podkreślił.

Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego Sylwester Czopek, dziękując za przekazane pieniądze, ponad 7 mln zł, zaznaczył, że wydane zostaną na rozwój badań i zakup potrzebnej aparatury, w tym m.in. mikroskopów.

"Rozwijane będą badania, które będą mogły być konkurencyjne do tych, które powstają w bardzo uznanych laboratoriach światowych. Pieniądze zostaną w całości przeznaczone na zakup sprzętu, który będzie umożliwiał taki skok jakościowy do prowadzenia badań w wielu dyscyplinach. Od dyscyplin związanych z rolnictwem i technologią żywności poprzez dyscypliny medyczne aż po humanistykę" - zapowiedział.

Z kolei rektor Politechniki Rzeszowskiej Piotr Koszelnik mówił, że ponad 11 mln zł, które uczelnia otrzymała zostanie wydane na rozwój serwerowni.

"Dziękuję za środki, które wzmocnią infrastrukturę informatyczną uczelni. Myśląc o inwestycjach często rozumiemy, że będziemy budować budynki, ale ostatnie miesiące pokazały, że uczelnie bez budynków mogą, niestety, żyć, ale bez systemów informatycznych nie. Dlatego postanowiliśmy doinwestować nasze systemy informatyczne tak, abyśmy mogli w przyszłości zabezpieczyć się na wypadek takich sytuacji" - powiedział rektor PRz.

Natomiast wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśliła, że rozwój rzeszowskich uczelni jest ważny dla całego regionu. Przypomniała, że w Rzeszowie studiuje blisko 40 tys. osób.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dwie rzeszowskie uczelnie dostały prawie 19 mln zł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA