PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dwie lubuskie uczelnie łączą się. Chcą stworzyć silny ośrodek akademicki

  • Autor: PAP
  • 17 lip 2017 13:27

- Konsolidacja Uniwersytetu Zielonogórskiego i PWSZ w Sulechowie jest szansą na stworzenie w woj. lubuskim silnego ośrodka akademickiego - stwierdził minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Dwie lubuskie uczelnie łączą się. Chcą stworzyć silny ośrodek akademicki
Uniwersytet Zielonogórski. Budynki Campusu A (Fot. Mohylek/Wikimrdia, lic. CC-BY-SA-3.0)
REKLAMA

• Zgodnie z podpisanym w poniedziałek (17 lipca) rozporządzeniem ministra 1 września br. PWSZ w Sulechowie stanie się zamiejscowym wydziałem Uniwersytetu Zielonogórskiego.

• Jak zaznaczył minister nauki i szkolnictwa wyższego, to szansa na stworzenie w województwie lubuskim bardzo silnego ośrodka akademickiego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, konsolidacja UZ i PWSZ w Sulechowie "to moment, w którym pojawia się szansa na stworzenie w województwie lubuskim bardzo silnego ośrodka akademickiego. Jestem przekonany, że Zielona Góra w połączeniu z Sulechowem już w najbliższych latach stanie się na polskiej mapie akademickiej ośrodkiem (...) dominującym: badaniami akademickimi, świetnym poziomem kształcenia studentów".

- Konsolidacja tych dwóch uczelni wpisuje się też w strategię rozwoju polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Od wielu lat w krajach całej Europy postępuje proces konsolidowania uczelni. W czasach globalnej konkurencji ta konsolidacja jest rzeczą niezbędną: żeby konkurować z uczelniami z Wielkiej Brytanii, z Francji czy Niemiec, polskie uczelnie muszą łączyć swoje potencjały - dodał Gowin. Jak podkreślił, konsolidacja jest inicjatywą samych uczelni i nie jest narzucana przez MNiSW.

Ustawy 2.0

Gowin przypomniał również, że we wrześniu zostaną przedstawione założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym (tzw. Ustawy 2.0). - Będzie tam mowa także o różnych innych - obok konsolidacji, formach współpracy między polskimi uczelniami, także między uczelniami polskimi a uczelniami zagranicznymi - powiedział.

- Idea nie tylko łączenia się dwóch lub trzech uczelni w jedną, lecz także zawiązywania federacji uczelni, które dzięki temu będą mogły wzmacniać swój potencjał naukowy i potencjał edukacyjny - to też jest jeden z bardzo ciekawych kierunków rozwoju szkolnictwa wyższego - dodał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dwie lubuskie uczelnie łączą się. Chcą stworzyć silny ośrodek akademicki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA