Dwie lubuskie uczelnie łączą się. Chcą stworzyć silny ośrodek akademicki

- Konsolidacja Uniwersytetu Zielonogórskiego i PWSZ w Sulechowie jest szansą na stworzenie w woj. lubuskim silnego ośrodka akademickiego - stwierdził minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dwie lubuskie uczelnie łączą się. Chcą stworzyć silny ośrodek akademicki

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 lip 2017 13:27


• Zgodnie z podpisanym w poniedziałek (17 lipca) rozporządzeniem ministra 1 września br. PWSZ w Sulechowie stanie się zamiejscowym wydziałem Uniwersytetu Zielonogórskiego.

• Jak zaznaczył minister nauki i szkolnictwa wyższego, to szansa na stworzenie w województwie lubuskim bardzo silnego ośrodka akademickiego.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, konsolidacja UZ i PWSZ w Sulechowie "to moment, w którym pojawia się szansa na stworzenie w województwie lubuskim bardzo silnego ośrodka akademickiego. Jestem przekonany, że Zielona Góra w połączeniu z Sulechowem już w najbliższych latach stanie się na polskiej mapie akademickiej ośrodkiem (...) dominującym: badaniami akademickimi, świetnym poziomem kształcenia studentów".

- Konsolidacja tych dwóch uczelni wpisuje się też w strategię rozwoju polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Od wielu lat w krajach całej Europy postępuje proces konsolidowania uczelni. W czasach globalnej konkurencji ta konsolidacja jest rzeczą niezbędną: żeby konkurować z uczelniami z Wielkiej Brytanii, z Francji czy Niemiec, polskie uczelnie muszą łączyć swoje potencjały - dodał Gowin. Jak podkreślił, konsolidacja jest inicjatywą samych uczelni i nie jest narzucana przez MNiSW.

Ustawy 2.0

Gowin przypomniał również, że we wrześniu zostaną przedstawione założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym (tzw. Ustawy 2.0). - Będzie tam mowa także o różnych innych - obok konsolidacji, formach współpracy między polskimi uczelniami, także między uczelniami polskimi a uczelniami zagranicznymi - powiedział.

- Idea nie tylko łączenia się dwóch lub trzech uczelni w jedną, lecz także zawiązywania federacji uczelni, które dzięki temu będą mogły wzmacniać swój potencjał naukowy i potencjał edukacyjny - to też jest jeden z bardzo ciekawych kierunków rozwoju szkolnictwa wyższego - dodał.

Coraz mniej studentów

Głównym powodem konsolidacji UZ i PWSZ w Sulechowie jest malejąca liczba studentów w woj. lubuskim. Przez ostatnie siedem lat liczba absolwentów szkół wyższych spadła z 98 do 45 osób na 10 tys. mieszkańców regionu. Zmniejszyła się również sama liczba studentów: kilka lat temu w Sulechowie studiowało cztery tys. studentów, dziś jest ich ok. 400. Z kolei Uniwersytet Zielonogórski ma prawie 12 tys. studentów i liczy na to, że rozszerzenie oferty edukacyjnej o kierunki prowadzone na sulechowskiej uczelni podniesie jego atrakcyjność.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.