Duże zapotrzebowanie na absolwentów filologii

90 proc. pracodawców zwraca uwagę na biegłą znajomość języka u pracowników. Eksperci są zdania, że osoby doskonale władające językami obcymi nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Duże zapotrzebowanie na absolwentów filologii

PODZIEL SIĘ


Autor: InfoWire.pl

30 wrz 2015 10:38


- Odkąd rozwija się sektor usług biznesowych, świadczonych głównie dla zachodniej Europy i rynku amerykańskiego, zapotrzebowanie na pracowników znających języki obce wzrasta – mówi Wiktor Doktór, prezes fundacji Pro Progressio.

Czy polskie szkolnictwo wyższe jest na to przygotowane? Niekoniecznie. Uczelnie kończy rocznie około 16 tys. absolwentów filologii. Nowych miejsc pracy w samym sektorze usług dla biznesu jest natomiast co roku o 4 tys. więcej.

Najbardziej poszukiwani są pracownicy znający hiszpański, języki skandynawskie czy wschodnie – np. białoruski, rosyjski i ukraiński. Oprócz tego – angielski, który w większości korporacji stał się językiem niemalże obowiązkowym. O ile z jego nauczaniem nie ma problemów, o tyle dostęp do nauki innych języków może być utrudniony.

Zapotrzebowanie na rynku

Według raportu przygotowanego przez fundację Pro Progressio im większe miasto, tym większe możliwości, jeśli chodzi o studia filologiczne. Przodują Warszawa, Kraków, Poznań. Uczelnie w mniejszych miejscowościach mają ofertę zawężoną do dwóch lub trzech filologii, najczęściej angielskiej i germańskiej.

Naukę języka norweskiego i szwedzkiego oferuje zaledwie siedem polskich szkół wyższych, niderlandzkiego – cztery, duński i fiński można studiować zaś tylko na trzech uniwersytetach.

- Oczywiście, wykształcenie filologiczne dobrze byłoby uzupełniać specjalistycznymi kursami. Zapotrzebowanie na rynku jest jednak duże i osoby doskonale władające językami obcymi nie powinny mieć problemu ze znalezieniem zajęcia. Warto więc postawić na ich naukę. Należy też ją promować wśród studentów – radzi ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Anka 2015-09-30 13:30:54

Filologia jest dla cierpliwych i naprawdę umiejętnych osób. Lenie nie dadzą rady na jakiejkolwiek filologii, ponieważ na szanujących się uczelniach jest wysoki poziom i wymogi. Miałam znajomych z filologii romańskiej - byli to bardzo zdolni ludzie, biegle znali język, ale niestety wykładowcy na państwowej uczelni czepiali się o drobiazgi i zamiast eliminować nieuków, katowali tych zdolnych. i wysyłali ich na egzaminy komisyjne. Ja skończyłam co prawda studia na Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, ale wykładowcy byli na poziomie.