PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dotacje dla uczelni, nowe zasady: Ile wyniesie dotacja w 2017 r.?

  • Autor: PAP/AT
  • 12 kwi 2017 9:34

W tym roku dotacja dla uczelni dzielona jest według nowego algorytmu, ogłoszonego przez MNiSW. W nowej dotacji premiowana jest nie tylko liczba studentów i doktorantów, ale również stosunek liczby studentów i doktorantów do kadry.

Dotacje dla uczelni, nowe zasady:  Ile wyniesie dotacja w 2017 r.?
Dotacja rozdzielana jest z dwóch oddzielnych pul, z których jedna przeznaczona jest dla uczelni ogólnoakademickich, druga - dla państwowych wyższych szkół zawodowych (Teresa Czerwińska, fot.nauka.gov.pl)
REKLAMA

• Na początku kwietnia 2017 r. uczelnie otrzymały z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego informację o tym, ile wyniesie ich tegoroczna dotacja podstawowa.

• W tym roku ta dotacja dla uczelni publicznych dzielona jest według nowego algorytmu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• W nowej dotacji premiowana jest nie tylko liczba studentów i doktorantów, ale również stosunek liczby studentów i doktorantów do kadry.

• Przy podziale dotacji rolę odgrywa też po raz pierwszy jakość kadry mierzona kategorią naukową.

To, jak tę dotację rozdysponowano, podsumowuje wiceminister nauki Teresa Czerwińska.

Dotacja podstawowa przeznaczana jest m.in. na zatrudnienie kadry i prowadzenie studiów. W tym roku ta dotacja dla uczelni publicznych dzielona jest według nowego algorytmu, ogłoszonego przez resort w grudniu ub.r.

W nowej dotacji premiowana jest nie tylko liczba studentów i doktorantów, ale również stosunek liczby studentów i doktorantów do kadry. Przy podziale dotacji rolę odgrywa też po raz pierwszy jakość kadry mierzona kategorią naukową.

Czytaj też: Nowe zasady dotowania uczelni, Czerwińska: Niektóre kierunki studiów powinny zostać zlikwidowane

Dotacja rozdzielana jest z dwóch oddzielnych pul, z których jedna przeznaczona jest dla uczelni ogólnoakademickich, druga - dla państwowych wyższych szkół zawodowych (PWSZ). To oznacza, że te dwa typy uczelni nie muszą między sobą konkurować. W przypadku państwowych wyższych szkół zawodowych na wielkość dotacji wpływa również współpraca z otoczeniem gospodarczym.

W algorytmie znalazł się "mechanizm bezpieczeństwa", który sprawi, że uczelnia z roku na rok może zyskać lub stracić najwyżej 5 proc. swojej dotacji (fot.pixabay)
W algorytmie znalazł się "mechanizm bezpieczeństwa", który sprawi, że uczelnia z roku na rok może zyskać lub stracić najwyżej 5 proc. swojej dotacji (fot.pixabay)
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dotacje dla uczelni, nowe zasady: Ile wyniesie dotacja w 2017 r.?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA