PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Doradztwo zawodowe w polskich szkołach wciąż nie działa

  • Autor: PAP/AH
  • 6 lis 2019 10:08

Z przedmiotem doradztwo zawodowe w szkołach jest podobnie jak z wychowaniem do życia w rodzinie - mało uczniów chce na nie chodzić - powiedział przewodniczący Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Tomasz Magnowski.

Doradztwo zawodowe w polskich szkołach wciąż nie działa
Adobe Stock
REKLAMA
  • Od roku elementy doradztwa zawodowego są obowiązkowe na wszystkich etapach edukacji.
  • Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, od 1 września 2018 roku w przedszkolach ma być prowadzona preorientacja zawodowa, a w klasach 1-6 szkoły podstawowej orientacja zawodowa. W klasach 7-8 i w szkołach ponadpodstawowych odbywają się zajęcia z doradztwa zawodowego.
  • Celem jest zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami, pobudzanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień, a także kształtowanie pozytywnych postaw wobec pracy.

Jak informuje MEN, w klasie 7 i 8 liczba godzin powinna wynosić minimum 10 w roku, a w liceum ogólnokształcącym i technikum - minimum 10 godzin w czteroletnim okresie nauczania. Zdaniem Tomasza Magnowskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych i doradcy zawodowego w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu, jest to zdecydowanie za mało.

- Uczniowie podchodzą do zajęć z doradztwa zawodowego jak do wychowania do życia w rodzinie: frekwencja jest lekko powyżej połowy klasy. Są to zajęcia z reguły na początku albo na końcu dnia, więc często spóźniają się, zasypiają albo wychodzą wcześniej. Nie wiedzą, czy mają przychodzić na te zajęcia, czy nie - pomimo stałych przypomnień doradcy i wychowawców, czy one są przez cały rok, czy nie - podkreślił Magnowski.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W poważnym traktowaniu tego przedmiotu nie pomaga fakt, że nie ma go na świadectwie ukończenia szkoły, nawet jako dodatkowej informacji. Co prawda na zajęciach sprawdzana jest obecność, ale za jej brak nie są wyciągane konsekwencje.

Zdaniem Magnowskiego, mimo że zajęcia nie są cykliczne, to i tak dobrze, że jakieś są. "Wcześniej w liceum były zajęcia dobrowolne, doradca wchodził na dodatkowe zajęcia, godziny wychowawcze, zastępstwa. Więc lepszy rydz niż nic. Teraz delikatna systematyka jest, ale tego jest bardzo mało" - ocenił.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Doradztwo zawodowe w polskich szkołach wciąż nie działa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA