×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Dodatkowe ponad 1,5 mln zł na prace badawcze podkarpackich naukowców

  • Autor: PAP/AKC
  • 15 lip 2022 14:10

Trzy projekty z Politechniki Rzeszowskiej i dwa z Uniwersytetu Rzeszowskiego otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę ponad 1,5 mln zł. Pieniądze pochodzą z oszczędności w ramach Programu grantowego, który prowadzi Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Dodatkowe ponad 1,5 mln zł na prace badawcze podkarpackich naukowców
Łączna pula grantów to ponad 17 mln zł (fot. Kroton/Wikipedia/CC BY-SA 4.0)
REKLAMA

W ramach zakończonego już III naboru do Programu grantowego PCI dofinansowane zostały 63 projekty. Umowy grantowe zostały podpisane w grudniu 2021 r., a realizacja projektów rozpoczęła się w trzech turach: od lutego br., kwietnia br. i czerwca br. Łączna pula grantów wyniosła ponad 17 mln zł.

Oszczędności, które udało się uzyskać w Programie grantowym pozwoliły PCI na dofinansowanie projektów z listy rezerwowej. W sumie dotacje otrzymało 5 projektów: trzy z Politechniki Rzeszowskiej i dwa z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Jak poinformował dyrektor zarządzający ds. rozwoju technologii w PCI Krzysztof Borowicz, projekty te zostały ocenione wysoko przez ekspertów.

Czytaj też: Uczniowie z czerwonymi paskami radzą sobie gorzej niż uczniowie średni

"Pierwotnie nie uzyskały dofinansowania ze względu na wyczerpanie środków. Wszystkie one mają charakter multidyscyplinarny, a więc będą realizowane przez zespoły złożone z naukowców specjalizujących się w różnych dziedzinach i dyscyplinach naukowych" - dodał.

Borowicz zaznaczył, że planowane prace B+R wpisują się w przyszłościowe kierunki technologiczne, istotne dla rozwoju Podkarpacia. "Ponadto 3 z 5 projektów to przedsięwzięcia międzyuczelniane, angażujące naukowców z różnych uczelni" - podkreślił.

Wśród dofinansowanych projektów znalazł się m.in. ten, w którym przedmiotem badań będą ciekłokrystaliczne żywice epoksydowe, jako inteligentne materiały przewodzące do przemysłu lotniczego. Inny projekt dotyczy technologii produkcji bionawozu z wykorzystaniem odpadów komunalnych przy użyciu Eisenia fetida (kompostowiec różowy). 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dodatkowe ponad 1,5 mln zł na prace badawcze podkarpackich naukowców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA