PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dodatkowe ponad 1,5 mln zł na prace badawcze podkarpackich naukowców

  • Autor: PAP/AKC
  • 15 lip 2022 14:10

Trzy projekty z Politechniki Rzeszowskiej i dwa z Uniwersytetu Rzeszowskiego otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę ponad 1,5 mln zł. Pieniądze pochodzą z oszczędności w ramach Programu grantowego, który prowadzi Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Dodatkowe ponad 1,5 mln zł na prace badawcze podkarpackich naukowców
Łączna pula grantów to ponad 17 mln zł (fot. Kroton/Wikipedia/CC BY-SA 4.0)
REKLAMA

W ramach zakończonego już III naboru do Programu grantowego PCI dofinansowane zostały 63 projekty. Umowy grantowe zostały podpisane w grudniu 2021 r., a realizacja projektów rozpoczęła się w trzech turach: od lutego br., kwietnia br. i czerwca br. Łączna pula grantów wyniosła ponad 17 mln zł.

Oszczędności, które udało się uzyskać w Programie grantowym pozwoliły PCI na dofinansowanie projektów z listy rezerwowej. W sumie dotacje otrzymało 5 projektów: trzy z Politechniki Rzeszowskiej i dwa z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak poinformował dyrektor zarządzający ds. rozwoju technologii w PCI Krzysztof Borowicz, projekty te zostały ocenione wysoko przez ekspertów.

Czytaj też: Uczniowie z czerwonymi paskami radzą sobie gorzej niż uczniowie średni

"Pierwotnie nie uzyskały dofinansowania ze względu na wyczerpanie środków. Wszystkie one mają charakter multidyscyplinarny, a więc będą realizowane przez zespoły złożone z naukowców specjalizujących się w różnych dziedzinach i dyscyplinach naukowych" - dodał.

Borowicz zaznaczył, że planowane prace B+R wpisują się w przyszłościowe kierunki technologiczne, istotne dla rozwoju Podkarpacia. "Ponadto 3 z 5 projektów to przedsięwzięcia międzyuczelniane, angażujące naukowców z różnych uczelni" - podkreślił.

Wśród dofinansowanych projektów znalazł się m.in. ten, w którym przedmiotem badań będą ciekłokrystaliczne żywice epoksydowe, jako inteligentne materiały przewodzące do przemysłu lotniczego. Inny projekt dotyczy technologii produkcji bionawozu z wykorzystaniem odpadów komunalnych przy użyciu Eisenia fetida (kompostowiec różowy). 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dodatkowe ponad 1,5 mln zł na prace badawcze podkarpackich naukowców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA