PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dochody uczelni to nie tylko czesne

  • Autor: aw/PAP
  • 25 maj 2017 13:43

- W latach 2008-2015 liczba studentów uczelni niepublicznych spadła o 50 proc., a w uczelniach publicznych odsetek płacących czesne studentów studiów niestacjonarnych spadł o 58 proc. - przypomniał minister Jarosław Gowin.

Dochody uczelni to nie tylko czesne
REKLAMA

• Warto, aby uczelnie dywersyfikowały źródła swoich dochodów - przekonywał  w Łodzi minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.

• Według niego polskie uczelnie za bardzo polegały dotąd na płatnym systemie kształcenia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Podczas konferencji Gowin po raz kolejny zapewnił, że nie zamierza wprowadzić odpłatności za studia stacjonarne na uczelniach publicznych.

 

Gowin podczas konferencji "Finansowanie nauki i szkolnictwa wyższego" w Łodzi zapowiedział, że warunkiem powodzenia reform szkolnictwa wyższego jest zwiększenie środków na naukę i szkolnictwo wyższe.

Dodał jednak, że jednocześnie potrzebne są nowe zasady finansowania uczelni.

"Mówiąc o tych wszystkich koniecznych krokach zmierzających do zwiększenia nakładów budżetowych na naukę i szkolnictwo wyższe, chciałbym podkreślić, że odpowiedzialność za poszukiwanie źródeł nowych dochodów spoczywa jednocześnie na samych uczelniach. Nie możecie się państwo czuć się tego zwolnieni" - powiedział do przedstawicieli uczelni.

"Przez wiele lat przedsiębiorczość - tak to nazwijmy - polskich uczelni była w zbyt dużym stopniu oparta na płatnym systemie kształcenia. Ten model takiej quasi-przedsiębiorczości od dawna nie ma racji bytu" - podkreślił.

"W latach 2008-2015 liczba studentów uczelni niepublicznych spadła o 50 proc., a w uczelniach publicznych odsetek płacących czesne studentów studiów niestacjonarnych spadł o 58 proc." - przypomniał. "To źródło, które wysycha i może dobrze" - ocenił. Jego zdaniem studia niestacjonarne nie dają wykształcenia na tym samym poziomie, co studia stacjonarne. Gowin potwierdził przy tym, że chce, aby zajęcia na studiach niestacjonarnych były bardziej rozłożone w czasie.

Mówiąc o spadku przychodów uczelni wspomniał też o zjawisku, które określił mianem "deprywatyzacji". "Jeszcze w 2005 r. wydatki z sektora prywatnego na szkoły wyższe wynosiły 0,41 proc. PKB, ale już do 2013 r. spadły do poziomu zaledwie 0,12 proc. PKB" - poinformował i ocenił, że jest to spadek bardzo gwałtowny i że należy się liczyć z tym, że jeszcze się pogłębi.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dochody uczelni to nie tylko czesne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA