Dobrze wykorzystaj czas studiów

Zajęcia akademickie to nie etat - nie zajmują równych ośmiu godzin dziennie. Istnieje wiele sposobów na to, by już w momencie skończenia studiów móc pochwalić się zdobytym doświadczeniem i osiągnięciami. Co zrobić, by czas studiów wykorzystać w 100 proc.?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dobrze wykorzystaj czas studiów

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

20 lis 2015 15:13


O możliwościach rozbudowywania swojego CV i zbierania doświadczenie w trakcie nauki opowiada Justyna Iwaniszczuk, koordynator programu stażowego "Kariera na start".

Praktyki i staże

Staż jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Pozwoli na zdobycie cennego doświadczenia i zweryfikowanie akademickiej wiedzy w praktyce. Wielu nowocześnie myślących pracodawców zgadza się na zatrudnianie stażystów na elastycznych warunkach, które pozwolą młodemu pracownikowi połączyć staż z obowiązkami akademickimi.

Szczęśliwcy, którzy znaleźli płatne staże, mogą podrasować studencki budżet.

Organizacje studenckie

Działalność w różnego typu organizacjach studenckich – od samorządów po organizacje międzyuczelniane – często w swoim funkcjonowaniu przypomina quasi-firmy.

Wyszczególnione pod względem funkcjonalnym zespoły czy stanowiska (jak np. ds. zasobów ludzkich, marketingu czy finansów) pozwalają na pierwszy kontakt z wymarzonym zawodem. Dla studentów, którzy zdecydują się na taką działalność, będzie to wprawka do prawdziwej pracy w firmie.

Koła naukowe

Aktywne działanie w kole daje przyszłemu pracodawcy podstawy, by sądzić, że jesteś pasjonatem dziedziny, którą się zajmujesz. Rozwijanie się w kole sprzyja nie tylko pogłębianiu wiedzy, lecz również szkoleniu umiejętności organizacyjnych i interpersonalnych. Wygłaszanie prelekcji, referatów czy organizacja konferencji i spotkań z praktykami to doskonały trening kompetencji.

Wolontariat

Jeśli lubisz pracę z ludźmi i jesteś wrażliwy na potrzeby innych – zdecyduj się na wolontariat. To doskonałe rozwiązanie, by świadomie się rozwijać, jednocześnie przyczyniając się do realizacji jakiejś ciekawej lub dobroczynnej inicjatywy.

Rozwiązań jest wiele – pomoc w działaniach organizacji charytatywnych: od zabaw z dziećmi do pomocy osobom starszych, ale też organizacja imprez charytatywnych, kulturalnych czy sportowych. Każda z tych aktywności pomoże Ci przygotować się do wykonywania pracy w różnych branżach.

Program ambasadorski

Staże, organizacje czy koła naukowe często onieśmielają studentów pierwszych lat studiów, którzy albo dopiero zawitali w murach uczelni albo mają jeszcze dość gęsty harmonogram zajęć. Nawet ten czas również jednak warto wykorzystać.

Zdecyduj się na jeden z programów ambasadorskich, które przygotowuje wiele znanych firm. Kiedy Twoi koledzy na czwartym czy piątym roku zaczną szukać jakichś ciekawych inicjatyw – Ty będziesz mieć już za sobą kilka lat doświadczenia.

Dobry program ambasadorski pozwoli nie tylko podejmować samodzielne inicjatywy promocyjne, lecz także umożliwi udział w wartościowych szkoleniach i warsztatach, da możliwość podglądania i wspomagania pracy interesujących Cię działów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

marta 2015-11-23 17:55:11

staże to świetny pomysł. mi udało się dostać staż (dodam, że płatny!) w Impel, a teraz już od 2 lat normalnie u nich pracuję w kadrach. już podczas stażu można było się wiele nauczyć, nie żałuję czasu spędzonego u nich:)