Dobry dyrektor to lepsze perspektywy zawodowe uczniów

- Bardzo często dyrektorzy zapominają o przedsiębiorcach, nie myślą o potrzebach rynku, tkwią w przekonaniach, że zawody, które dawały pracę 20 lat temu, nadal ją dają - mówi dr Dominika Maison, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dobry dyrektor to lepsze perspektywy zawodowe uczniów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

15 kwi 2015 14:45


Im bardziej przedsiębiorczy dyrektor, tym lepsza szkoła zawodowa; gdy przedsiębiorcy i dyrektorzy podejmują współpracę, dzięki czemu organizują praktyki i staże w zawodzie dla uczniów, tym lepsze perspektywy zawodowe stoją przed uczniami - wynika z przeprowadzonego badania.

Wyniki badania "Bariery i możliwości współpracy między szkołami zawodowymi a firmami. Perspektywa dyrektorów szkół i przedsiębiorców" przedstawiono w środę (15 kwietnia) na konferencji prasowej.

"Dyrektorzy szkół mają kształcić pracowników dla przedsiębiorców. Badanie pokazało, że to tylko teoria. W praktyce bardzo często dyrektorzy zapominają o przedsiębiorcach, nie myślą o potrzebach rynku, tkwią w przekonaniach, że zawody, które dawały pracę 20 lat temu, nadal ją dają" - podkreśla autorka badania dr Dominika Maison, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Przedsiębiorcy widzą to inaczej. Widzą więcej nowych praktycznych zawodów, które ich zdaniem są potrzebne. Inna rozbieżność wynika z tego, że jedni na drugich zrzucają odpowiedzialność za to, że szkolnictwo zawodowe w Polsce trochę kuleje. Przedsiębiorcy uważają, że to wina dyrektorów, dyrektorzy, że wina przedsiębiorców" - zaznaczyła.

Czytaj też: Absolwenci zawodówek i techników czują się pewnie na rynku pracy

"Z badanie wyłania się obraz istnienia różnych stereotypów, nieprawdziwych przekonań, uprzedzeń wzajemnych, które jeśli nie zostaną rozwiązane to nie będzie łatwo. Nie chodzi tu o nakazanie tego ustawą, to niczego nie załatwi. Cała rzecz polega na tym, by nastawić obie strony do siebie pozytywnie z dobrym efektem dla uczniów" - mówiła badaczka.

Badanie pokazało, że gdy przedsiębiorcy i dyrektorzy podejmują współpracę, to są z niej w zdecydowanej większości zadowoleni. Przeważająca większość dyrektorów (85 proc.) oraz przedsiębiorców (89 proc.) uważa, że praktyki i staże w zawodzie zapewniają uczniom i absolwentom perspektywy zawodowe

Według badań główną przyczyną braku współpracy zarówno w przypadku dyrektorów jak i przedsiębiorców jest wzajemna bierność (ponad 1/3 dyrektorów oraz przedsiębiorców wskazuje, jako przyczynę braku współpracy to, że nikt się do nich nie zgłosił).

Jest to równocześnie przerzucanie odpowiedzialności za taką współpracę na drugą stronę. Ponadto blisko 1/3 dyrektorów szkół zawodowych uważa, że brak współpracy wynika z tego, że uczniowie wolą sami znaleźć pracę, co jest kolejnym przykładem przerzucania odpowiedzialności na innych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.