PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Do szkół trafi 520 mln zł na dodatkowe etaty

  • Autor: PAP/JP
  • 25 maj 2022 14:35

Od 1 września do polskich szkół trafi 520 mln zł na dodatkowe etaty dla psychologów, pedagogów, logopedów i neurologopedów – powiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wyjaśnił, że dzięki temu liczba specjalistów zwiększy się z 21 tys. do 38 tys.

Do szkół trafi 520 mln zł na dodatkowe etaty
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (fot. PAP/Rafał Guz)
REKLAMA
  • W czasie konferencji prasowej w Warszawie szef MEiN powiedział, że prezydent RP 17 maja podpisał ustawę z dnia 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, w której ramach zawieszono pieniądze na edukację włączającą.
  • "Dzięki ustawie podpisanej przez prezydenta i decyzji premiera Mateusza Morawieckiego tylko w tym roku przeznaczamy 520 mln zł na dodatkowe kilkanaście tysięcy psychologów i specjalistów w polskich szkołach" - powiedział minister Czarnek.
  • Zaznaczył, że dzięki tym pieniądzom liczba specjalistów zwiększy się z 21 tys. do 38 tys.

"Po trudnym okresie covidowym nauki zdalnej, która odbiła się na kondycji uczniów i młodzieży w polskich szkołach, trzeba było sięgnąć po rozwiązania, które wyjdą naprzeciw oczekiwaniom młodzieży, rodziców i nauczycieli. Dzięki ustawie podpisanej przez prezydenta i decyzji premiera Mateusza Morawieckiego tylko w tym roku przeznaczamy 520 mln zł na dodatkowe kilkanaście tysięcy psychologów i specjalistów w polskich szkołach" - powiedział minister Czarnek.

Zaznaczył, że dzięki tym pieniądzom liczba specjalistów zwiększy się z 21 tys. do 38 tys.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wiceminister Marzena Machałek zwróciła uwagę, że "60-70 proc. dzieci ze specjalistycznymi potrzebami objętych jest kształceniem specjalnym w szkołach ogólnodostępnych". Wspomniała także, że "jedna trzecia dzieci w szkołach ogólnodostępnych doświadcza różnego typu problemów psychologicznych i pedagogicznych, zaś 4 proc. populacji - to dzieci, które są zagrożone niepełnosprawnością bądź niepełnosprawne". Zaznaczyła, że polska szkoła musi na te wyzwania odpowiedzieć.

Powiedziała, że dodatkowe pół miliarda złotych zostanie przeznaczonych na dodatkowe zatrudnienie psychologów, pedagogów, logopedów i neurologopedów.

"Wprowadzamy także stanowisko pedagoga specjalnego w szkołach ogólnodostępnych" - powiedziała wiceszefowa MEiN. "Dążymy do tego, żeby trafniej oceniać problemy dzieci i podnieść edukację dla wszystkich dzieci, które są w szkole" - wyjaśniła.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Do szkół trafi 520 mln zł na dodatkowe etaty

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA